Ryszard Kalisz chwali działania policjantów podczas wczorajszych zamieszek w Warszawie. Przewodniczący Stowarzyszenia "Dom Wszystkich Polska" uważa, że policja była dobrze przygotowana i poradziła sobie lepiej niż w poprzednich latach.

Gość radiowej Jedynki tłumaczy, że przy wynegocjowanej wcześniej prostszej trasie tegorocznego Marszu Niepodległości, policjanci sprawnie zabezpieczyli pochód nie doprowadzając do rozprzestrzeniania się zamieszek.

"W porównaniu do poprzedniego marszu, policja wyciągnęła słuszne wnioski i nie popełniła tych samych błędów. Było to szczególnie widoczne w miejscach "ryzykownych z punktu widzenia bezpieczeństwa" - mówi Ryszard Kalisz. "Działania policji nie były wzorowe, ale co najmniej na przyzwoitym poziomie" - ocenia gość Jedynki.

Zdaniem polityka nie może być mowy o prowokacji policjantów. "Nie ma żadnych przesłanek, by mogło dość do tego typu działań" - dodaje Kalisz.

MSW zadowolone z pracy policji w czasie Marszu

Także minister spraw wewnętrznych jest zadowolona z działań policji w czasie Marszu Niepodległości. Piotrowska uważa, że pracę policji podczas wczorajszych uroczystości należy ocenić dobrze. Złożyła też podziękowania wszystkim funkcjonariuszom biorącym udział w obsłudze marszu.

Szefowa MSW podkreśliła, że funkcjonariusze ochraniali też prezydencki marsz i około 700 imprez okolicznościowych w całej Polsce. Zapowiedziała też surowe kary dla tych, którzy atakowali policjantów. "Każdy, kto podnosi rękę na funkcjonariusza na służbie, musi ponieść konsekwencje" - mówiła minister.

Po wczorajszych starciach na Marszu Niepodległości policja zatrzymała 276 osób. Kilkadziesiąt zostało rannych, w tym 51 policjantów oraz 24 osoby cywilne.