Premier David Cameron zadeklarował, że Wielka Brytania użyje wszelkich dostępnych środków, by odszukać zakładników pozostających w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

Oświadczenie brytyjskiego przywódcy zostało złożone w związku z opublikowaniem przez fanatyków Państwa Islamskiego nagrania wideo, przedstawiającego egzekucję 47-letniego Brytyjczyka Alan'a Henninga.

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by odnaleźć zakładników, pomóc im, a także pokonać Państwo Islamskie, które traktuje ludzi w sposób bezlitosny i barbarzyński" - podkreślił David Cameron.

Alan Henning to czwarty obywatel państwa zachodniego ścięty przez dżihadystów. Wcześniej fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali nagrania wideo z egzekucji amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz pracownika organizacji humanitarnej ze Szkocji, Davida Haines'a.

Henning, taksówkarz z Eccles, zgłosił się na ochotnika do konwoju z pomocą humanitarną do Syrii. W Boże Narodzenie został uprowadzony przez dżihadystów.

Zgodnie z decyzją parlamentu Wielkiej Brytanii, na początku tego tygodnia lotnictwo tego kraju przyłączyło się do nalotów na pozycje Państwa Islamskiego.