Szef chińskiego MSZ Wang Yi zapowiedział przekazanie Afganistanowi pomocy kryzysowej wartej 200 mln juanów (31 mln USD) oraz 3 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19 – napisano w komunikacie z jego spotkania z ministrami z krajów otaczających Afganistan.

Wang spotkał się w środę z szefami dyplomacji Pakistanu, Iranu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu. Wezwał te kraje do współpracy na rzecz pomocy Afganistanowi, oceniając przy tym powołanie tymczasowego rządu przez talibów jako „konieczny krok, by przywrócić porządek”.

Talibowie ogłosili w tym tygodniu skład tymczasowego rządu złożonego z doświadczonych i wysoko postawionych członków Talibanu. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jego kraj jest jeszcze daleki od formalnego uznania tego rządu, tymczasem Chiny szybko przeszły do działania – ocenia stacja BBC.

Rzecznik chińskiego MSZ oświadczył w środę, że Pekin zamierza utrzymać komunikację z nowym rządem, ale nie potwierdził, czy Chiny formalnie go uznają.

Wang ponownie skrytykował tymczasem Stany Zjednoczone za sposób, w jaki wyprowadziły swoje wojska z Afganistanu. Ocenił również, że przez 20 lat ich obecności Afgańczycy nie osiągnęli rozwoju gospodarczego, a siły terrorystyczne nie zostały wyeliminowane. Wezwał USA i ich sojuszników, aby „wyciągnęli nauczkę” i wykazali „prawdziwą odpowiedzialność” po wycofaniu wojsk.

Chiński minister podkreślił, że po przejęciu kontroli nad krajem talibowie poczynili „pozytywne deklaracje” w sprawie budowy rządu, przeciwdziałania terroryzmowi czy przyjaznych relacji z innymi krajami. Podkreślił, że muszą one zostać wprowadzone w życie. Jako główne punkty wymienił szeroką tolerancję i stanowcze zwalczanie terroryzmu.

W ramach pilnej pomocy kryzysowej Chiny przekażą Afganistanowi żywność, zapasy na zimę, szczepionki i lekarstwa warte 200 mln juanów (31 mln USD). Są też skłonne uczestniczyć w projektach budowlanych i rekonstrukcji kraju. Ofiarują również temu krajowi 3 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19 – powiedział Wang.

Chiński minister zaapelował przy tym o pogłębienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ „zmiana w Afganistanie wywarła skomplikowany wpływ na międzynarodową i regionalną sytuację z przeciwdziałaniem terroryzmowi”. Ponownie wezwał talibów do odcięcia się od wszelkich ruchów terrorystycznych. Chiny są też gotowe do współpracy na rzecz zakończenia produkcji narkotyków w Afganistanie – wynika z komunikatu opublikowanego na stronie MSZ w Pekinie.