Ksiądz Wojciech Lemański ukarany suspensą. Oznacza to, że duchowny został odsunięty od pełnienia funkcji kapłańskich. Lemański zapowiedział odwołanie od tej decyzji arcybiskupa Hosera.

Duchowny powiedział po spotkaniu w Kurii Warszawsko-Praskiej, że decyzja była przygotowana przed jego rozmową z arcybiskupem. Dodał, że jego wyjaśnienia zostały wysłuchane, ale nie zostały uwzględnione.

Kara dla księdza Lemańskiego dotyczy prawdopodobnie wypowiedzi kapłana na festynie w Jasienicy koło Tłuszcza kilkanaście dni temu. Ksiądz Lemański żartował tam z decyzji arcybiskupa Hosera o cofnięciu mu zgody na odprawianie mszy w Jasienicy. Spotkał się tam między innymi z dziennikarzami, co zostało mu zakazane przez metropolitę.

Wczoraj rzecznik poinformował, że ksiądz Lemański przed 10 dniami miał otrzymać SMS z kurii z prośbą o kontakt w trybie pilnym. Jednak do tej pory tego nie zrobił. Kanclerz kurii wystosował więc do księdza oficjalne pismo z wezwaniem do jak najszybszego stawienia się w tej instytucji.