Najważniejsze jest ratowanie życia ludzkiego - mówi Bartosz Arłukowicz o tzw. deklaracji wiary podpisanej na Jasnej Górze przez 3 tysiące lekarzy. Minister zdrowia podkreśla, że przepisy określają postępowanie lekarza w przypadku wszelakich deklaracji.

Arłukowicz przypomina, że każdy lekarz, który stosuje klauzulę sumienia musi powiadomić wcześniej o tym przełożonego na piśmie, wpisać to do dokumentacji i uzasadnić, a także przekierować pacjenta do lekarza , który stosuje wszystkie dostępne nowoczesne metody medyczne. Szef resortu zdrowia dodaje, że NFZ ma narzędzia do tego by wyciągać konsekwencje wobec lekarzy, którzy stwarzają zagrożenie życia. - Każdy ma prawo mieć swoje poglądy, przekonania religijne, ale wobec wszystkich którzy będą stwarzali zagrożenie dla pacjenta kierując się prawem boskim a nie ludzkim, my będziemy stosowali prawo ludzkie i będziemy w tym zdeterminowani - zapewnia minister.

Deklarację wiary podpisało na Jasnej Górze 3 tysiące lekarzy. Ma ona być wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Inicjatorką powstania deklaracji jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły. Dokument głosi, że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci.