Lech Wałęsa, Krzysztof Penderecki, Adam Małysz, Krzysztof Globisz, czy Jerzy Hausner… Ponad 40 znanych osób podpisało się pod listem poparcia dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku.

List otwarty ma przekonać Krakowian do zagłosowania na „tak” w zbliżającym się referendum w sprawie organizacji sportowej imprezy. „Mamy nadzieję, że autorytety przekonają mieszkańców Krakowa” - mówi Jacek Krupa wicemarszałek małopolski oraz zastępca przewodniczącego komitetu „Kraków 2022”. Jednak nikt z podpisanych pod listem znanych osób nie przyszedł na jego prezentację. „Ciężko namawiać kogoś, żeby zmieniał swoje plany, aby pokazać, że podpisał list przez siebie podpisany” - tłumaczył Marcin Kandefer dyrektor komitetu „Kraków 2022”.

Referendum lokalne w sprawie igrzysk odbędzie się w niedziele. Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS Homo Homini dla Informacyjnej Agencji Radiowej prawie 60 procent Polaków jest przeciwnych organizacji imprezy w Krakowie, 30 procent powiedziało igrzyskom „tak”. Sondaż telefoniczny przeprowadzono 28 kwietnia na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski.