W przededniu 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino ambasador Francji Pierr Buhler spotkał się z polskimi weteranami - uczestnikami walk.

Wolność, którą wtedy wywalczyliście, zobowiązuje nasze pokolenie do jej obrony - mówił ambasador: "W czasie, gdy ciemne chmury ponownie zbierają się nad naszym kontynentem (...) musimy nieustannie bronić ideałów, tak drogo okupionych, przed tymi, którzy nieświadomie lub świadomie mogą próbować je podważyć"- zaznaczył Pierre Buhler.

W spotkaniu uczestniczyła córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders i minister Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Walki o Monte Cassino rozegrały się w 1944 roku, trwały 4 miesiące. Zginęło lub zostało rannych 50 tysięcy aliantów i 20. tysięcy Niemców. Polacy jako pierwsi weszli do opuszczonego przez Niemców klasztoru. Byli to żołnierze z 12. Pułku Ułanów Podolskich.

Kolejne uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się 13 maja w Warszawie przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino. Będzie w nich uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.