Długo oczekiwane oświadczenie Edwarda Snowdena. W liście do komisji Parlamentu Europejskiego, która prowadzi postępowanie w sprawie masowej inwigilacji, Snowden opisał praktyki amerykańskiego wywiadu. Odpowiedział też na kilka pytań.

Zdaniem byłego agenta, masowa inwigilacja - w którą sam był zaangażowany - nie tylko narusza prawo, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia.

Snowden podkreśla, że mimo wysiłków wielu zachodnich rządów nikomu nie udało się udowodnić, iż takie praktyki są rzeczywiście skuteczne.

Tymczasem - według niego - istnieje jeszcze wiele nieujawnionych programów, które "mogłyby mieć wpływ na unijnych obywateli". Nie chciał jednak zdradzić szczegółów.

Odpowiadając na pytanie jednego z europosłów przyznał, że stara się o azyl w Unii Europejskiej, ale - jak dodał - złożenie takiej oferty wymagałaby “wyjątkowej politycznej odwagi”.

W środę na sesji plenarnej w Strasburgu ma być głosowany raport brytyjskiego socjalisty Claude’a Moraes’a na temat masowej inwigilacji Europejczyków.

Część europosłów domaga się w nim zapisu, według którego kraje członkowskie będą wezwane do tego, by zapewnić Snowdenowi „ochronę i uniemożliwić ekstradycję do kraju trzeciego”.