Unia Europejska nie powinna łudzić Ukrainy wizją członkostwa we Wspólnocie - ostrzega komentator dziennika „Die Welt”. Jego zdaniem ani Unia, ani Ukraina nie są na to gotowe.

Jak czytamy, przełom na Ukrainie dokonał się tak gwałtownie, że wielu mieszkańców kraju uwierzyło, iż wszystko jest możliwe, nawet szybkie członkostwo w Unii Europejskiej. Ale, aby zaoszczędzić Ukraińcom rozczarowań, Wspólnota musi postawić sprawę jasno i powiedzieć „nie” dla perspektywy członkostwa.

Zdaniem komentatora gazety przykład Rumunii i Bułgarii pokazał już, że zbyt wczesne wejście do Unii szkodzi zarówno Wspólnocie jak i samym wchodzącym do niej krajom. Unia musi pomóc Ukrainie - pieniędzmi, radą, wsparciem technicznym, ale nie może jej łudzić wizją członkostwa.

Jak czytamy, negocjacje akcesyjne to poważna sprawa, a kandydatom wysoko zawiesza się poprzeczkę. Ukraińcom może minąć europejska euforia, jeśli będą musieli realizować swoje dążenie do porządnej władzy w kraju, a jednocześnie spełniać wyśrubowane unijne wymogi - ocenia „Die Welt”