Komitet ONZ ds. praw dziecka zarzucił Watykanowi, że dopuścił do tego, iż dziesiątki tysięcy dzieci padły ofiarą duchownych pedofilów. Opinię tę zawiera raport, przyjęty przez genewski komitet, w którym została oceniona postawa Kościoła katolickiego wobec skandalu pedofilii w jego szeregach.
Reklama

Dokument zawiera ocenę zarówno raportu na temat polityki wobec pedofilii, jaki Watykan przesłał w grudniu do genewskiego komitetu, jak i styczniowego przesłuchania jego specjalnej delegacji.

ONZ-wska agenda żąda natychmiastowego usunięcia osób, które dopuściły się nadużyć seksualnych wobec dzieci lub tylko są o to podejrzane, ponieważ - jak czytamy - dotychczasowa polityka wobec tego zjawiska oraz podejmowane inicjatywy nie uchroniły przed nadużyciami tysięcy nieletnich i nie doprowadziły do ukarania winnych.

Komitet wyraża zdumienie, że Stolica Apostolska nie zdawała sobie sprawy z rozmiarów zjawiska pedofilii i nie podjęła na czas kroków niezbędnych, by uporać się z tym problemem.

Watykan: reakcja na raport Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka

Watykan uznał za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła postulat rewizji stanowiska wobec aborcji, zawarty w końcowych obserwacjach ONZ-wskiego komitetu ds. praw dzieci w Genewie. Dokument miał dotyczyć - jego zdaniem - wyłącznie kwestii pedofilii wśród duchownych katolickich, czyli przedstawionego w grudniu raportu Watykanu, jak również przesłuchania jego delegacji w Genewie w połowie stycznia.

Watykan stwierdził z ubolewaniem, że komitet ONZ-wski posunął się do próby ingerencji w nauczanie Kościoła na temat godności osoby ludzkiej i korzystania z wolności religijnej. W komunikacie zapewnia się, że Stolica Apostolska ponawia swoje zaangażowanie w obronę i promocję praw dziecka. Podkreślono, że końcowe uwagi ONZ-wskiego komitetu zostaną szczegółowo przeanalizowane i ocenione.

Wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że apel ONZ jest słuszny i można się było spodziewać, iż będzie bardzo ostry. Ekspert przypomina, że od 14 lat kościół unika tematów związanych z pedofilią i nie jest w stanie do końca rozwiązać tego problemu. "Nic dziwnego, że reakcja ONZ jest taka ostra" - powiedział wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem Bodnara, bardzo ważne w stanowisku Komitetu Praw Dziecka jest to, iż rekomendacje z niego wynikające dotyczą zarówno Watykanu jak i instytucji kościelnych, które podlegają Stolicy Apostolskiej. Bodnar przypomina, że komitet używa sformułowania, iż kościół powinien "zaleczyć rany ofiar pedofilów".

Chodzi o kompleksowe wyjaśnienie spraw dotyczących tej tematyki, przyznanie sprawiedliwości poszkodowanym osobom, wysłuchanie ich oraz odsunięcie od pracy osób, które dopuściły się czynów pedofilskich.