Ochrona danych osobowych i cyfryzacja kraju - to priorytety ministra administracji i cyfryzacji, Rafała Trzaskowskiego.

Szef resortu powiedział w Jedynce, że w czasie rozwoju Internetu trzeba zadbać o należytą ochronę danych osobowych. Obecne przepisy unijne pochodzą bowiem z lat 90-tych i są przestarzałe. W Unii Europejskiej trwają pracę nad ich reformą

Minister zapowiedział też realizację programu "Polska cyfrowa". Jego najważniejsze elementy to zwiększenie umiejętności społeczeństwa posługiwania się internetem i przekonanie go do zalet tego medium, przeniesienie do sieci jak największej części usług, świadczonych przez administrację, i zwiększenie dostępu do internetu, zwłaszcza na wsi i w małych miejscowościach. Na realizację programu przeznaczono ponad 2 miliardy euro, dojdą do tego też środki budżetowe i prywatne. Inną ważną kwestią są zmiany dotyczące świadczenia usług przez internet. Chodzi między innymi o zasadę odpowiedzialności dostawcy za publikowane treści.

Rafał Trzaskowski powiedział, że rząd przyjmie dziś program zintegrowanej informatyzacji państwa. Będzie on finansowany głównie ze środków unijnych. Minister wyjaśnił, że działające obecnie systemy nie zawsze ze sobą współpracują. Celem zmian jest wprowadzenie spersonalizowanych usług informatycznych. Polegałyby one na tym, że na przykład urząd podatkowy wypełniałby PIT i przesyłał go do podatnika, który tylko by go zatwierdzał lub wprowadzał korekty. Wszystkie usługi internetowe miałyby się znaleźć na jednej platformie, przez co obywatele mieliby do nich łatwiejszy dostęp. Trzaskowski podkreślił, że administracja powinna być przyjazna dla obywatela. Dodał jednak, że w żadnym kraju Unii Europejskich nie udało się zrealizować programów cyfryzacyjnych bez przeszkód.

Reklama

Minister zapowiedział przekształcenie Centrum Projektów Informacyjnych, którego pracownicy byli zamieszani w aferę korupcyjną, związaną z informatyzacją. Zmiany mają służyć zapobieżeniu nieprawidłowościom, a także sprawić, aby Centrum poradziło sobie z wyzwaniami, które staną przed nim w najbliższych latach.