Otyłość staje się coraz większym problemem - i to w skali całego globu. Już co trzeci mieszkaniec Ziemi jest otyły lub ma nadwagę. Takie wnioski płyną z raportu brytyjskiego Instytutu Rozwoju Zagranicznego.

Trzydzieści lat temu co piąty człowiek ważył za dużo. Teraz to już jedna trzecia ludzkości. Problem dotyczy już nie tylko Amerykanów czy Europejczyków. Powszechna nadwaga i otyłość pojawiła się na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej czy na północy Afryki. W krajach rozwijających się od roku 1980 liczba osób ze zbyt dużą masą ciała wzrosła prawie czterokrotnie - tłumaczy BBC autor raportu Steve Wiggins: „Te gospodarki się rozwijają, ludzie mają więcej pieniędzy, więcej wydają na jedzenie tłuste i słodkie i prowadzą osiadły tryb życia”.

Nadwaga to - według ONZ - Indeks Masy Ciała (BMI) powyżej 25 punktów. Może prowadzić do cukrzycy, chorób serca i raka. Amerykański ekspert Michael Pollan mówi, że rozwiązanie problemu jest proste: należy jeść świeżą żywność, nie za dużo, głównie rośliny.