Sprawa Ukrainy i przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego - to główne tematy dzisiejszej Konwencji SLD w Sosnowcu. Szef SLD Leszek Miller mówi IAR, że gościem Konwencji będzie szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Partia zamierza udzielić mu rekomendacji na stanowisko przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Leszek Miller dodaje, że odbędzie się dyskusja o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, które będą probierzem wyborów samorządowych a potem także parlamentarnych. Miller zaznaczył, że listy SLD do PE zostaną zatwierdzone dopiero na Radzie Krajowej, która zaplanowana jest na 25 stycznia. Mówi się, że na listy zgłoszeni zostaną między innymi: Grzegorz Napieralski, Tadeusza Iwiński i Józef Oleksy. Startować mają także dotychczasowi europosłowie, między innymi: Wojciech Olejniczak, Bogusław Liberadzki, Joanna Senyszyn i Janusz Zemke.

Kolejnym tematem konwencji ma być sytuacja na Ukrainie. Szef SLD powtórzył, że jego zdaniem powinna zostać wzbogacona oferta finansowa dla Ukrainy, a sam proces dochodzenia do integracji powinien się rozstrzygać w stolicach europejskich i to tam powinny być aktywni polscy politycy.

Podczas konwencji, zgodnie ze statutem partii, zarząd krajowy partii wystąpi o absolutorium.