Eksperci zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza przedstawią dziś najnowsze ustalenia oraz materiał dowodowy w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele zespołu Macieja Laska na to spotkanie mimo zaproszenia na pewno nie przyjdą. Miejsce na naukową dyskusję nie jest u boku polityków, lecz na naukowych konferencjach - powiedział IAR Maciej Lasek."

Jedynym miejscem, gdzie można prowadzić dysputę naukową może być zaproponowana przez prof. Kleibera konferencja naukowa. I na takiej konferencji członkowie naszego zespołu na pewno by się pojawili" - mówi Maciej Lasek.

Debata na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej miała odbyć się w Sejmie w ubiegłą środę. Została jednak przełożona, bo według Macierewicza - "pojawił się nowy, istotny materiał, który mówi o działaniach rządu Donalda Tuska".

Lasek przypomina jednak, że do tej pory mimo licznych apeli eksperci zespołu parlamentarnego nie przedstawili materiałów źródłowych, na podstawie których formułują swoje tezy. Dlatego dziś eksperci jego zespołu przy KPRM przedstawią kolejne własne ustalenia na własnej konferencji. "Przedstawimy nowe i ciekawe informacje opisujące w sposób obrazowy jak doszło do tej katastrofy" - dodaje Maciej Lasek.

Natomiast w debacie ekspertów Macierewicza mają uczestniczyć przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, w tym szef PiS Jarosław Kaczyński. Referaty wygłoszą dr Bogdan Gajewski, prof. Kazimierz Nowaczyk i prof. Wiesław Binienda.