Eksperymenty chemiczne przeniesione do cyberprzestrzeni zostały uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę trzem amerykańskim naukowcom. Są to pochodzący z Austrii Martin Karplus z Uniwersytetu Harvarda, Michael Levitt z Uniwersytetu Stanforda i pochodzący z Izraela Arieh Warshel z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Nagrodzeni naukowcy badali związki chemiczne na wiele różnych sposobów, także w sposób teoretyczny, dzięki modelom i wyliczeniom. W nowatorski sposób częściowo połączyli niezgodne światy mechaniki klasycznej i kwantowej. Formalne uzasadnienie brzmi: „Za stworzenie wieloskalowych modeli dla złożonych systemów chemicznych” - ogłosił Staffan Normark ze Szwedzkiej Akademii Nauk.

Komitet Noblowski podkreśla, że teoretyczne modele w chemii przekładają się na eksperymenty, eksperymenty pomagają w tworzeniu nowych modeli i tak w kółko. Dziś oczywiście modele te tworzone są na komputerach. Dzięki badaniom tegorocznych Noblistów, nauka lepiej zrozumiała działanie białek, co doprowadziło do stworzenia nowych leków.