Rada ukraińskiego obwodu wołyńskiego potępia uchwały Sejmu i Senatu. W przyjętym przez radę oświadczeniu określono jako "antyukraińskie" i "szowinistyczne" uchwały polskiego parlamentu, dotyczące zbrodni wołyńskiej.

Oświadczenie głosi, że polski parlament, który określił mianem "czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa" działania Ukraińców na rzecz niepodległości, podaje w wątpliwość prawo narodów do samostanowienia.

"Świadomie ignorując i przemilczając prawdę historyczną i czystki etniczne, prowadzone przez polskie formacje zbrojne na terytorium Wołynia, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia, Sejm i Senat odeszły od zasad wzajemnego wybaczenia, równych praw i dobrego sąsiedztwa" - głosi oświadczenie rady obwodu wołyńskiego. Jego autorzy dodali, że "jak świadczą historyczne fakty, konflikt zaczął się z inicjatywy polskiej strony, która nie chciała przyznać Ukraińcom prawa bycia gospodarzami we własnym domu.

Dzięki aktywnym działaniom Ukraińców udało się uchronić od spalenia przez polskie oddziały setki ukraińskich wsi, a Wołynianie uniknęli losu Ukraińców, którzy stali się ofiarami operacji "Wisła" - głosi oświadczenie rady obwodu wołyńskiego. Dokument przyjęto prawie jednogłośnie.