Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak nie wybiera się na konsultacje u prezydenta. Bronisław Komorowski zaprosił na dziś przedstawicieli klubów parlamentarnych by przedstawić swój pomysł na reorganizację sądów.

Jednak Mariusz Błaszczak powiedział, że jego klub popierał projekt obywatelski i nie ma potrzeby by PiS uczestniczył w tych konsultacjach. Polityk powiedział, że prezydent powinien podpisać obywatelski projekt, a angażowanie opozycyjnego klubu w politykę wizerunkową głowy państwa nie ma najmniejszego sensu.

Bronisław Komorowski nie popiera ani reformy przeprowadzonej przez byłego ministra sprawiedliwości, ani obywatelskiej ustawy znoszącej "reformę Gowina". Szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek wyjaśniała, że w projekcie Bronisława Komorowskiego tworzenie i znoszenie sądów oparte byłoby na jasnych i obiektywnych kryteriach: kryterium ludnościowym i kryterium liczby spraw rozpoznawanych w danym sądzie.

PSL liczy na prezydenta ws. małych sądów

PSL apeluje do prezydenta, by podpisał obywatelską ustawę o sądach rejonowych. Bronisław Komorowski prowadzi konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych na początku roku reformą Gowina.

Szef klubu Jan Bury przypomina, że PSL walczył o obywatelską ustawę przez kilkanaście miesięcy. To była dobra inicjatywa - przekonuje polityk. Dodaje, że powstała jako sprzeciw wobec propozycji ministra Gowina. Prezydent szuka rozwiązania kompromisowego - uważa Bury.

Bronisław Komorowski zaproponował nowy sposób powoływania i znoszenia sądów rejonowych. Ma o tym decydować liczba mieszkańców - co najmniej 60 tysięcy w okręgu działania sądu - i liczbę spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane - co najmniej 7 tysięcy rocznie.

Jan Bury mówi, że to ciekawa inicjatywa. Nie odpowiedział jednak, co zrobi PSL, kiedy prezydencki projekt wpłynie do Sejmu. Rozmawiał na ten temat z przewodniczącym klubu PO. Czekamy na decyzję prezydenta, ale rozmawiamy też o tym, co się stanie, gdy projekt trafi do laski marszałkowskiej - mówi.

Decyzja prezydenta, co zrobić z obywatelską ustawą dotyczącą małych sądów najprawdopodobniej jutro.

Dwa tygodnie temu Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat, odrzucenie ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych reformą Gowina. Po zakończeniu prac parlamentarnych ustawa trafiła do Bronisława Komorowskiego. Wczoraj prezydent sprawę reformy sądów skonsultował z ministrem sprawiedliwości i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.