Dwóch znanych milionerów, Chińczycy prowadzący interesy w Polsce, ale też właściciele małych zakładów fryzjerskich mieli udziały w spółkach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, jednym z najsłynniejszych rajów podatkowych – wynika z ustaleń DGP.
Bazę danych w poszukiwaniu informacji o Polakach analizuje teraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Portal, na którym każdy może sprawdzić nazwiska właścicieli i udziałowców firm rejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, udostępniło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych pod adresem: http://offshoreleaks.icij.org.
– Analizujemy dane związane z Polską pod kątem przestępstw korupcyjnych – przyznaje rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Zainteresowany jest także wywiad skarbowy Ministerstwa Finansów. – To może, choć nie musi być dowodem na oszustwa podatkowe lub wehikułem do przekazywania łapówek – mówi funkcjonariusz zajmujący się przestępczością gospodarczą.
Jak sprawdziliśmy, baza danych zawiera kilkadziesiąt polskich nazwisk. Wśród najbardziej rozpoznawalnych jest tandem biznesmenów Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz, znajdujący się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Fortunę przyniosła im budowa marki Hoop, giganta na rynku tanich napojów. Po jej wprowadzeniu na giełdę sprzedali udziały czeskiemu inwestorowi. Z bazy danych wynika, że obydwaj wraz z czterema Rosjanami są udziałowcami Hoochland Limited. Firmę zaś zakładała kancelaria doradztwa podatkowego z Moskwy Andersen Business Services.
– Jestem Polakiem i tutaj płacę wszelkie podatki. Nie ma żadnych moich podpisów, które wiązałyby mnie z tą spółką – mówi Marek Jutkiewicz, dziś aktywnie inwestujący w sektorze nieruchomości.
Z bazy danych wynika, że spółki na Wyspach prowadzą również biznesmeni związani z centrum handlowym w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Wśród nich jest dyrektor centrum Han Baohua, który ma dwie firmy: Smart East Investment oraz Oriental Infrastructure Holding. Co zaskakujące, równocześnie łączą go silne więzy ze związkiem zawodowym stołecznych policjantów.