Związkowcy należący do NSZZ „Solidarność" poparli w przeprowadzonych w ostatnich dniach referendach pomysł zorganizowania jesienią strajku generalnego w całej Polsce i manifestacji we wrześniu w Warszawie – dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Wczoraj minął termin przeprowadzania referendów sondażowych w tych zakładach, w których działa „Solidarność". Związkowców zapytano o to, czy wezmą udział w przygotowywanym strajku generalnym i dużej manifestacji w Warszawie. W sumie referenda odbywają się w przeszło 8 tysiącach zakładów pracy, a prawo głosu miało 600 tys. związkowców.

Reklama

"Nie mamy jeszcze ostatecznych wyników, bo nie we wszystkich regionach policzono już głosy i nie we wszystkich zakładach przeprowadzono już referenda. Ale z tego, co do nas dociera, wynika, że od 60 do nawet 80 proc. załogi opowiedziało się w referendach za zaproponowanymi przez nas akcjami protestacyjnymi" – mówi "Rzeczpospolitej" Marek Lewandowski, rzecznik „S" i dodaje: "Na razie pewne jest tylko przeprowadzenie dużej manifestacji w Warszawie".