Siedem zarzutów korupcyjnych dla marszałka województwa podkarpackiego Mirosława K. Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy dla polityka PSL-u. Sprawę prowadzi prokuratura w Lublinie.

Podczas konferencji prasowej prokuratorzy poinformowali, że w związku z aferą korupcyjną zatrzymano również dwóch przedsiębiorców. Obaj pochodzą z województwa podkarpackiego. Jeden z nich usłyszał zarzuty oszustwa i o charakterze korupcyjnym, drugi dwa zarzuty o charakterze korupcyjnym oraz zarzut przywłaszczenia środków ze spółki, której jest udziałowcem. Wszyscy trzej podejrzani złożyli wyjaśnienia, chociaż nie wszyscy przyznali się do winy.

Według śledczych Mirosław K. w latach 2011-2012 przyjął korzyści majątkowe od 1500 do 30 tysięcy złotych oraz korzyści materialne. Polityk powoływał się na kontakty w starostwie, lokalnych jednostkach policji oraz instytucjach szczebla centralnego. Chodzi prawdopodobnie o jedno z ministerstw.

Prokuratorzy ujawnili również, że jeden z zarzutów korupcyjnych dotyczy środków z dotacji unijnych. Marszałek za łapówkę miał wpłynąć na przyspieszenie wypłaty kolejnej transzy dotacji, a nie z samą decyzją o przyznaniu. Prokuratorzy dodali, że w śledztwie pojawia się również wątek korzyści osobistych w postaci zaspakajania potrzeb seksualnych. Tego wątku śledczy nie chcieli rozwijać ze względu na osobisty charakter informacji.

Prokuratura podkreśla, że jest to początkowy etap postępowania i niewykluczone są kolejne zatrzymania.