Kolejny więzień z Guantanamo (przetrzymywany także w tajnym więzieniu CIA w Polsce) pozywa nasz kraj do Strasburga. Jak informuje telewizyjna „Panorama”, oficjalną skargę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka złożyli dzisiaj pełnomocnicy Palestyńczyka Abu Zubajdy. Prawnicy zarzucili polskiemu wymiarowi sprawiedliwości przede wszystkim przewlekłość postępowania.

Abu Zubajda został zatrzymany 11 lat temu w Pakistanie. Wcześniej miał być jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Osamy bin Ladena. Palestyńczyk miał być przetrzymywany w Polsce przez kilka miesięcy na przełomie 2002 i 2003 roku. Potem trafił do Guantanamo, gdzie jest do dzisiaj. Wszystkie postawione mu wcześniej zarzuty zostały wycofane.

Palestyńczyk jest drugim więźniem, który złożył skargę przeciwko Polsce do Trybunału w Strasbourgu. Wcześniej to samo zrobili pełnomocnicy Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashriego.

Sprawa stała się głośna, gdy sędziowie ze Strasbourga odtajnili akta tego postępowania. Powodem była prawdopodobnie niewystarczająca współpraca ze strony polskiego wymiaru sprawiedliwości. Polski rząd przekazał Trybunałowi jedynie 9-stronnicowy dokument w którym odmawia odpowiedzi na większość pytań z powodu toczącego się w Polsce śledztwa.

Reklama

Politycy, którzy sprawowali władzę w Polsce tuż po atakach z 11 września konsekwentnie zaprzeczają istnieniu tajnych więzień CIA na terenie Polski.