Minister sportu Joanna Mucha optymistką jeśli chodzi o organizację przez Polskę i Słowację zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. To dopiero początek drogi, ale wola jest po obu stronach. Oficjalne zgłoszenie polsko-słowackiej kandydatury w MKOl-u ma nastąpić pod koniec 2013 roku.

Joanna Mucha powiedziała dziennikarzom, że szanse Polski zwiększyła organizacja udanego EURO 2012. Widać to było już wcześniej - gdy naszemu krajowi przyznano Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w 2016 roku. Wówczas jednym z ważniejszych argumentów za wyborem naszego kraju był właśnie "efekt EURO 2012".

Minister ma nadzieję, że po w 2022 roku zimowe igrzyska wrócą do Europy. Ostatnio były organizowane na Starym Kontynencie w 2006 roku, we włoskim Turynie. Joanna Mucha zapewnia, że koszt organizacji zawodów będzie znacznie mniejszy, niż EURO 2012, jednak trudno mówić o kwotach. Wiadomo natomiast, że będą potrzebne inwestycje w infrastrukturę sportową.

Decyzja MKOl ma zapaść w 2015 roku. Konkurencja dla przyszłej polsko-słowackiej kandydatury jest mocna - między innymi Barcelona, Monachium, czy Oslo.