Jedno z wystąpień prezydenta Władimira Putina znalazło się na liście materiałów ekstremistycznych. Zgodnie z decyzją sądu w Omsku, jego treść musi zniknąć ze stron internetowych, w tym z oficjalnego portalu Kremla.

Sąd w Omsku uznał wydawnictwo „Radykalna Polityka” za ekstremistyczne i zakazał publikacji wszystkich materiałów, jakie się w nim znalazły. Gazeta zamieściła między innymi tekst życzeń prezydenta Władimira Putina dla komandosów z 10. brygady Specnazu z okazji przyznania im orderu im Żukowa.

Zgodnie z decyzją sądu, również prezydenckie życzenia znalazły się na „czarnej liście” materiałów ekstremistycznych. Muszą więc zniknąć z internetu, w tym z oficjalnych stron Kremla.

Podobny kłopot mają również portal rządzącej partii „Jedna Rosja” i niektóre rosyjskie agencje prasowe. Eksperci monitorujący powstawanie w Rosji listy zakazanych publikacji twierdzą, że sądy i Ministerstwo Sprawiedliwości podejmują decyzje nieprzemyślane i ośmieszające je. W opinii ekspertów, „czarną listę” materiałów ekstremistycznych trzeba zlikwidować i zacząć całą procedurę od początku.