Polacy nie potrzebują od dzisiaj wiz do Armenii. Władze tego kaukaskiego państwa zniosły obowiązek wizowy dla obywateli wszystkich państw Unii Europejskiej. Warunkiem jest jednak pobyt, nie przekraczający pół roku.

Tym samym Armenia dołączyła do grona około 120 krajów do których Polacy mogą wjeżdżać bez dodatkowych pozwoleń. W grupie tej jest większość krajów Europy, ale także Kanada, Izrael, Japonia czy egzotyczne kraje takie jak Bahamy czy Barbados.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem wicedyrektor Departamentu Konsularnego MSZ Jarosław Łasiński, zdarzają się kraje, które zniosły obowiązek wizowy wobec obywateli Unii Europejskiej, ale ich obywatele wciąż potrzebują wiz do krajów Wspólnoty. „Mamy państwa trzecie, które jednostronnie ogłaszają, że obywatele UE nie potrzebują wiz, ale nie oczekują wzajemności, ale raczej przybliżenia współpracy” - dodaje Łasiński.

Polacy wciąż potrzebują wiz do ponad 80 krajów w tym do Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Szczegółowy wykaz wszystkich krajów wraz z informacją, czy Polacy potrzebują tam wiz można znaleźć na stronach internetowych polskiego MSZ - w poradniku „Polak za Granicą” pod adresem poradnik.poland.gov.pl. Poradnik jest dostępny także w formie aplikacji na smartphone’y firmy Apple oraz te z systemem Android.