Poseł Jerzy Rębek zdecydował w poniedziałek o opuszczeniu klubu Solidarnej Polski oraz partii, gdyż nie zgadza się z nową strategią liderów ugrupowania: Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego. Współpracę z SP nawiąże natomiast b. minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz.

"Podjąłem decyzję o odejściu z Solidarnej Polski, gdyż czuję się zawiedziony tym, co się stało w partii w ostatnim okresie. Nie zgadzam się z nową strategią liderów SP, którzy nie chcą już budować "drugiego płuca" na prawicy, a w zamian chcą wziąć w kleszcze PiS i walczyć z Jarosławem Kaczyńskim" - powiedział PAP Rębek.

Jak podkreślił, "nie ma absolutnie wiary" w to, że Solidarna Polska chce budować zjednoczoną prawicę. "Wywodzę się ze środowiska solidarnościowego i pisowskiego; nigdy nie zamierzałem prowadzić jakiejkolwiek walki z PiS i z ludźmi prawicy. Absolutnie odrzucam taką metodę budowania prawicy" - zaznaczył Rębek. Jak dodał, na razie pozostanie posłem niezrzeszonym, jednak nie wyklucza wstąpienia do klubu PiS w niedalekiej przyszłości.

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział PAP, że odejście Rębka to "odwet" PiS. "To jest próba ratowania sytuacji przez PiS, które dowiedziało się, że dwóch posłów tego ugrupowania jest gotowych do przejścia do Solidarnej Polski" - podkreślił Jaki. "W sobotę SP organizuje duże wydarzenie, na którym wystąpi jeden z ministrów rządu Kaczyńskiego, który zadeklaruje współpracę z naszym środowiskiem" - dodał.

Według informacji PAP współpracę z partią Ziobry zadeklaruje b. minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz. Były polityk Samoobrony i PiS, a obecnie wiceprezes PJN, potwierdził w rozmowie z PAP, że będzie współpracował razem ze swoim ugrupowaniem z Solidarną Polską. "Zostałem zaproszony przez Zbigniewa Ziobrę na sobotnią konwencję poświęconą tematyce rolnictwa i wsi i wezmę w niej udział. Zamierzam, tak jak cała moja partia - PJN, współpracować z Solidarną Polską, bo jest to ugrupowanie bardzo nam bliskie na prawicy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego" - powiedział Mojzesowicz. Dodał, że nie zamierza jednak rezygnować z członkostwa w PJN.

Według szefa komitetu wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego przejście jakiegokolwiek posła PiS do Solidarnej Polski w najbliższym czasie nie jest możliwe. Zaznaczył, że zapowiedź polityków SP wynika z "rozpaczliwej próby utrzymania jedności". "Przejście dwóch posłów PiS do Solidarnej Polski? Tak. Przechodzi Jarosław Kaczyński i ja" - zażartował.

Klub Solidarnej Polski po odejściu Rębka będzie liczył 18 posłów. W lipcu klub SP opuścili posłowie Mariusz Orion Jędrysek i Bartosz Kownacki, którzy są obecnie członkami klubu PiS.