Premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do marszałek Sejmu z prośbą, aby informacja rządu, a następnie debata w Sejmie na temat ewentualnej ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego, odbyła się w piątek 9 listopada.

"Debata dotycząca naszej polityki europejskiej będzie miała charakter publiczny, odbędzie się w Sejmie. Zwróciłem się do marszałek Sejmu z prośbą, aby informacja rządu, a następnie debata w Sejmie na temat ewentualnej ratyfikacji paktu fiskalnego, odbyła się w piątek 9 listopada. Pani marszałek wyraziła wstępnie zgodę" - powiedział szef rządu we wtorek na konferencji prasowej.

Jak dodał, w debacie posłowie będą rozstrzygali, na ile Polska jest zdeterminowana, aby nasz kraj uczestniczył w procesie integracji. "Wspólnie z ministrem (Radosławem) Sikorskim jesteśmy gotowi rekomendować ratyfikację paktu fiskalnego, ale będziemy też w tej debacie otwarci na inne głosy" - powiedział premier.

Pakt fiskalny - mający zwiększyć dyscyplinę finansową w UE - podpisali w marcu przywódcy 25 unijnych krajów, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii (która ma traktatowe wykluczenie z obowiązku wejścia do euro) i Czech. Polska i inne kraje spoza strefy euro, nie mając wspólnej waluty, nie mogły zablokować przyjęcia nowej umowy, ale też nie muszą wdrażać jej postanowień, póki nie przystąpią do strefy.