Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział w poniedziałek wniosek do NIK o kontrolę w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Rzecznik Izby Paweł Biedziak odpowiedział, że gdańskie lotnisko było kontrolowane w związku z Euro2012 i będzie podlegało kontroli sprawdzającej.

Wniosek Błaszczaka ma związek z artykułem w najnowszym tygodniku "Newsweek" dotyczącym kulisów pracy lotniska w Gdańsku. Według tygodnika gdański port lotniczy płaci co miesiąc zewnętrznej kancelarii prawnej 12 tys. złotych; radca prawny, który obsługuje port, jest oskarżony przez prokuraturę o próbę wyłudzenia od Skarbu Państwa ponad 300 mln złotych.

"W jednym z tygodników możemy przeczytać, że parasol ochronny został rozpięty nad sitwą gdańską i efektem tego jest zatrudnienie w Porcie Lotniczym w Gdańsku radcy, który jest jednocześnie oskarżony przez prokuraturę o próbę wyłudzenia od Skarbu Państwa ponad 300 mln złotych" - podkreślił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Dlatego - zapowiedział - jako przewodniczący komisji ds. kontroli państwowej złoży wniosek o wykonanie "kompleksowej kontroli" w Porcie Lotniczym w Gdańsku. "To co się dzieje w tym miejscu urąga sprawiedliwości" - ocenił polityk PiS.

Ponadto - według Błaszczaka - prezes gdańskiego lotniska Tomasz Kloskowski "powinien zostać odwołany w trybie natychmiastowym". "Premier Tusk jest przewodniczącym PO, a tego pana (Kloskowskiego - PAP) powołują instytucje, w których władzę sprawują przedstawiciele PO" - powiedział Błaszczak.

"Co łączy dyrektora lotniska, prezydenta Gdańska, marszałka sejmiku województwa pomorskiego?" - pytał szef klubu PiS. "Związki z ludźmi, którzy tworzą PO" - mówił Błaszczak.

Biedziak podkreślił w rozmowie z PAP, że w maju Izba opublikowała raport z kontroli polskich lotnisk w związku z przygotowaniami do Euro2012, w tym lotniska w Gdańsku.

Jak dodał, w ciągu roku wszystkie te lotniska będą podlegały kontroli sprawdzającej. "Do tego czasu zbieramy wszystkie informacje, w tym interpelacje poselskie, wnioski, skragi firm i są one włączane do kontroli" - powiedział rzecznik NIK.