Klub Solidarnej Polski ponawia apel, by Sejm zajął się jego projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold - oświadczył Zbigniew Ziobro. Tylko komisja może ujawnić kulisy tej wielkiej afery, która kompromituje coraz większe obszary państwa - dowodzi.

Ziobro w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Sejmie komentował informacje o odwołaniu Grzegorz Wałejki, zajmującego się w resorcie sprawiedliwości kwestiami sądownictwa; Wałejko przekonywał, że jego odejście ze stanowiska nie może być łączone ze sprawą Amber Gold.

Jednak - według Ziobry - to "pierwsza dymisja w związku ze sprawą Amber Gold". "Nie byłoby afery Amber Gold, gdyby prawidłowo funkcjonowała administracja publiczna nadzorowana przez rząd i ministrów premiera Donalda Tuska (...). Solidarna Polska w tej sytuacji ponawia złożony przez siebie wniosek o powołanie komisji śledczej. Tylko komisja śledcza może ujawnić wszystkie kulisy tej wielkiej afery, która kompromituje coraz większe obszary polskiego państwa" - powiedział Ziobro.

Zdaniem szefa SP w związku ze sprawą Amber Gold rodzi się pytanie o nadzór nad służbami podległymi ministrowi sprawiedliwości. "W sprawie Amber Gold nie działają właściwie sądy, nadzór Ministerstwa Sprawiedliwości, służby specjalne, organa podległe ministrowi finansów. W tej sprawie działo się zbyt wiele dziwnych rzeczy, aby tłumaczyć je zbiegiem przypadku, niefrasobliwością urzędników" - ocenił.

W opinii Ziobry projekt dot. powołania komisji śledczej powinien jak najszybciej być procedowany w Sejmie.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz informowała we wtorek o skierowaniu projektów PiS i SP w sprawie powołania komisji śledczej ds. Amber Gold do oceny prawnej. Jak tłumaczyła, do jej obowiązków - wynikających z Regulaminu Sejmu - należy opiniowanie projektów, które wpływają do laski marszałkowskiej.

Sprawą Amber Gold Sejm zajmował się na początku września. Posłowie wysłuchali wówczas informacji premiera, szefów resortów: finansów, sprawiedliwości i MSW oraz prokuratora generalnego o działaniach instytucji państwowych w tej sprawie, a także zajęli się projektem PiS w sprawie powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Projekt został wtedy odrzucony w pierwszym czytaniu. PiS ponownie złożyło analogiczny projekt.