Wiceszef klubu Ruchu Palikota Robert Biedroń został po raz kolejny ukarany naganą przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej - poinformował w środę PAP szef komisji Tomasz Garbowski (SLD). Biedroń zarzucał PO, że ta "ukradła" jego klubowi projekt ustawy o związkach partnerskich.

Środowa decyzja komisji etyki oznacza, że przychyliła się ona do wniosku klubu PO, który domagał się ukarania Biedronia naganą za słowa, które padły 26 lipca przy okazji dyskusji o związkach partnerskich.

Poseł RP stwierdził, że projekt Platformy w tej sprawie autorstwa posła Artura Dunina został w 86 proc. skopiowany z projektów złożonych przez klub RP oraz SLD i "ukradziony", o czym "zostanie powiadomiona prokuratura". Biedroń mówił też, że trzeba szanować prawa autorskie, zaś działania klubu PO stanowią "przekręt polityczny". "Nie spotkałem się w Sejmie z taką kradzieżą, z takim przekrętem politycznym" - mówił wówczas Biedroń na konferencji prasowej w Sejmie.

"Komisja uznała, że poseł Robert Biedroń naruszył art. 5 i 6 Zasad Etyki Poselskiej (zobowiązują posłów do należytego wykonywania swych obowiązków, rzetelności, poszanowania godności innych osób, a także unikania zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu - PAP) i ukarała posła naganą" - powiedział Garbowski.

Jak dodał, wiceszef klubu Ruchu Palikota po raz kolejny odmówił wzięcia udziału w posiedzeniu komisji. "Wystosował pismo do komisji etyki, że nie będzie się stawiał na posiedzenia tego organu Sejmu, dlatego - oprócz kary nagany - komisja zwróciła się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o to, żeby również zajęła się sprawą posła Biedronia" - zaznaczył Garbowski.

Poseł Sojuszu przypomniał, że komisja etyki jest organem Sejmu, a swoją postawą Biedroń podważa jej funkcjonowanie.

To nie pierwsza kara nagany dla wiceszefa klubu Ruchu Palikota. Pod koniec sierpnia Biedroń dostał ją za słowa, że w Sejmie panuje "burdel" i "syf". Wniosek o ukaranie polityka RP skierowała do komisji etyki wówczas sama Ewa Kopacz.

Komisja etyki poselskiej może ukarać posła zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.