Projekty związane z decentralizacją NFZ, wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz informatyzacją to główne zadania nowego wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. Poseł PO zastąpi na stanowisku Jakuba Szulca, który w piątek został odwołany.

Neumann powiedział w piątek PAP, że pracę w resorcie zdrowia rozpocznie w poniedziałek; przejmie dotychczasowe obowiązki Szulca, poza sprawami związanymi z refundacją leków.

Nowy wiceminister dodał, że będzie realizował projekty związane z decentralizacją NFZ, wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz informatyzacją - m.in. elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego i e-recepty. "To będą trzy główne obszary mojej pracy" - podkreślił Neumann.

Nowy sekretarz stanu w MZ jest ekonomistą. Ma 44 lata, jest znany z sejmowej komisji hazardowej. W przeszłości był działałem KPN i Ruchu Stu. Od początku powstawania PO budował jej struktury na terenie powiatu starogardzkiego i Pomorza. Był radnym Starogardu Gd. i członkiem zarządu miasta. W 2002 roku został radnym powiatu starogardzkiego i starostą starogardzkim. Funkcję starosty pełnił przez pięć lat do 2007 roku, kiedy to został wybrany posłem.

Reklama

Szulc był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od października 2008 r. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w ostatnich miesiącach kilkakrotnie chciał odejść z resortu. Był najbliższym współpracownikiem byłej minister zdrowia Ewy Kopacz. Wielokrotnie towarzyszył jej podczas ważnych debat w Sejmie, często występował w mediach. Po odejściu Kopacz z resortu zdrowia Szulc nadal zajmował stanowisko sekretarza stanu. Przez pracowników MZ był postrzegany jako jedna z najbardziej kompetentnych i decyzyjnych osób w resorcie.

Szulc ma 38 lat, z wykształcenia jest ekonomistą. Pracował m.in. w sejmowej komisji finansów publicznych. W ministerstwie zajmował się m.in. finansami systemu ochrony zdrowia, przepisami refundacyjnymi. Pracował także nad projektem wprowadzającym dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Był członkiem zespołu, który przygotował projekt ustawy umożliwiającej dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.