Przewodniczący klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Bury uważa, że obrona przez jego ugrupowanie likwidowanych sądów rejonowych nie zaszkodzi koalicji PO-PSL.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zamierza przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zdaniem PSL reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Ludowcy chcą, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

Bury zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie, że 15 lipca ludowcy wezmą udział w akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy broniącej likwidowanych sądów. W projekcie mają być literalnie wymienione wszystkie sądy rejonowe. Według PSL przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby, że reorganizacja ministra sprawiedliwości - nawet jeśli zostałaby przeprowadzona - zostałaby cofnięta.

"Nasze działania nie zaszkodzą koalicji. Od początku mówimy naszym koalicjantom i premierowi, że w tej sprawie fundamentalnie się nie zgadzamy" - oświadczył Bury.

Reklama

Dodał, że działania PSL popierają posłowie innych partii. "Także wielu posłów Platformy utożsamia się z naszą decyzją, ale nie może tego wyrazić w sposób jednoznaczny" - zauważył Bury.

15 lipca na Podkarpaciu oraz w całym kraju, pod siedzibami sądów rejonowych, które mają zostać zlikwidowane będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy nowelizującej ustawę o ustroju sądów powszechnych.

"By już nikt nigdy więcej, żaden Gowin ani jego następca, nie odważył się aktem wykonawczym niższego rzędu zlikwidować gdziekolwiek siedziby sądu rejonowego. Wymiar sprawiedliwości, sprawiedliwość musi być elementem trwałym demokracji i ustroju powiatów" - podkreślił polityk PSL.

Bury zaznaczył, że wszędzie wśród zbierających podpisy pod obywatelskim projektem ustawy znajdą się przedstawiciele PSL. "Chcemy zebrać nie tylko wymagane 100 tys. podpisów, ale powyżej 500 tys." - zapowiedział przewodniczący klubu PSL.

W konferencji prasowej Buremu towarzyszyli prezesi PSL z miast, gdzie są likwidowane siedziby sądów rejonowych oraz samorządowcy. Na Podkarpaciu siedziby sądów rejonowych mają zostać zlikwidowane w Brzozowie, Kolbuszowej, Lubaczowie, Leżajsku, Nisku, Przeworsku, Ropczycach i Strzyżowie.

Bury podkreślił, że w poniedziałek konferencje prasowe PSL w obronie likwidowanych siedzib sądów rejonowych odbywają się we wszystkich miastach wojewódzkich.