Problem rasizmu na Ukrainie jest "wymyślony i mityczny" - oświadczył we wtorek szef departamentu polityki informacyjnej ukraińskiego MSZ Ołeh Wołoszyn, komentując ostrzeżenia brytyjskich mediów przed przejawami rasizmu w jego kraju.

"MSZ jest głęboko zaniepokojony dyskredytacją Ukrainy prowadzoną przez niektóre brytyjskie media wokół rzekomych przejawów rasizmu na Ukrainie" - powiedział Wołoszyn na konferencji prasowej w Kijowie.

"Ukraińskie społeczeństwo można obwiniać o cokolwiek, jednak pod względem poziomu rasizmu większa część państw członkowskich Unii Europejskiej daleko wyprzedza Ukrainę" - podkreślił dyplomata.

Podobną opinię wyraził szef ukraińskiego komitetu organizacyjnego ME-2012, Markijan Łubkiwski. "Z punktu widzenia UEFA nie widzę żadnych zagrożeń, które mogłyby dotknąć przedstawicieli różnych narodowości podczas pobytu na Ukrainie" - oświadczył.

Ukraińskie media cytują we wtorek wypowiedź byłego obrońcy reprezentacji Anglii, czarnoskórego Sola Campbella, który w rozmowie z BBC zaapelował, by kibice nie jechali na Euro 2012 na Ukrainę i do Polski w związku z obecnym tam rasizmem.

"Zostańcie w domu, oglądajcie mistrzostwa w telewizji. Nie ryzykujcie, bo z powrotem możecie wrócić w trumnie" - mówił Campbell.