Zwróciłam się do UEFA z prośbą o zmianę budzących wątpliwości wpisów na oficjalnej stronie federacji poświęconej gospodarzom finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy - poinformowała w poniedziałek minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Poważne zastrzeżenia historyków wywołały sformułowania użyte w opisie historii Lwowa, które sugerują, że miasto do drugiej wojny światowej znajdowało się pod polską okupacją. Ten okres historii potraktowany był niemal równoważnie z okupacją hitlerowską (od 1941 r.) czy sowiecką (od 1944 r.).

Jak wyjaśniła minister Mucha, opisy na stronie internetowej przygotowane zostały przez UEFA. W związku z tym strona polska zwróciła się zarówno do spółki Euro 2012 Polska, jak i do centrali UEFA z prośbą o wprowadzenie zmian.

"Rozmawialiśmy z panem Martinem Kallenem, który z ramienia UEFA zajmuje się Euro 2012, i uzyskaliśmy zapewnienie, że kontrowersyjne wpisy zostaną zmienione tak szybko, jak tylko będzie to możliwe" - powiedziała Mucha.

Prezes spółki PL.2012 Marcin Herra, indagowany o tę sprawę podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa, odpowiedział krótko: "Jeśli zajrzycie Państwo na tę stronę za dwie czy trzy godziny, budzące wątpliwości wpisy będą już zmienione".

Jeszcze w poniedziałek w południe administratorzy strony UEFA dokonali kosmetycznych zmian we fragmentach opisu miasta-gospodarza Lwowa. Wypadły z niego budzące wątpliwości zdania: "Lwów znajdował się pod rządami Polaków do czasów II wojny światowej. W 1941 roku miasto przejęli naziści, a w 1944 Sowieci." Losy miasta skwitowane zostały jednym zdaniem: "Po II wojnie światowej, w wyniku ustaleń zatwierdzonych podczas konferencji w Jałcie, Lwów znalazł się w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej".

Opis Lwowa, jako jednego z gospodarzy finałowego turnieju Euro 2012, "przeklejony" został na portal UEFA ze źródła ukraińskiego - strony internetowej rządowego Centrum Informacyjnego "Ukraina-2012".