"Najpiękniejsze dworce kolejowe w Europie działają w Portugalii. Wśród 10 czołowych stacji świata znajduje się zarówno lizboński Rossio, jak i Sao Bento z Porto" -poinformował amerykański magazyn "Flavorwire", który zorganizował konkurs.

Według jury najpiękniejszym dworcem kolejowym świata jest madrycka Atocha. Zaraz za nią uplasowała się w konkursie lizbońska stacja Rossio, przylegająca do zabytkowej części stolicy Portugalii. Pochodząca z końca XIX w. budowla nawiązuje do manuelizmu, XV-wiecznego stylu portugalskiej architektury.

Na 8. miejscu klasyfikacji znalazła się główna stacja Porto - dworzec Sao Bento, którego hol główny liczy ponad 20 tys. sztuk kafelków przedstawiających sceny z historii Portugalii.

W ocenie Luisa Santosa, portugalskiego eksperta ds. turystyki, zaletą Sao Bento jest również jego niezwykła użyteczność. "Ta wybudowana w 1896 r. stacja obsługuje dziś zarówno dalekobieżne i podmiejskie przewozy kolejowe, jak również metro oraz kilka linii autobusowych" - dodał Santos.

Zdaniem specjalistów, inną zaletą obu wyróżnionych w konkursie portugalskich dworców jest lokalizacja na ich terenie tanich hoteli. "Hostel na dworcu Rossio działa już od ponad roku, a lada dzień należy się spodziewać inauguracji podobnego obiektu na stacji Sao Bento" - dodał Luis Santos.

Poza Rossio, Sao Bento i madrycką Atochą w konkursie magazynu "Flavorwire" wyróżnione zostały takie stacje kolejowe jak: paryski Gare du Nord, londyński King's Cross, Dworzec Główny w Helsinkach, Sirkeci w Stambule, nowojorski Grand Central Terminal, a także Union Station w Los Angeles oraz Dworzec Główny w nowozelandzkim mieście Dunedin.