Wszystkie liczące się pracownie socjologiczne zgodnie prognozują, że Władimir Putin wygra niedzielne wybory prezydenckie już w pierwszej turze. Kim są jednak i co proponują jego rywale na drodze do prezydentury?

Przeciwnikami 59-letniego Putina w tych wyborach są: lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow, przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski, szef socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow i miliarder Michaił Prochorow. Wszyscy czterej uchodzą za absolutnie lojalnych wobec Kremla. Do tego stopnia, że niektórzy analitycy utrzymują, że szef rządu sam ich sobie dobrał.

Dla Ziuganowa to czwarty start w wyborach

Dla 67-letniego Ziuganowa, który stoi na czele KPRF od 1993 roku, jest to czwarty start w wyborach prezydenckich. W dotychczasowych zawsze zajmował drugie miejsce. W 1996 roku ustąpił w drugiej turze Borysowi Jelcynowi, uzyskując 40,31 proc. głosów. W 2000 roku przegrał z Putinem, a w 2008 - z Dmitrijem Miedwiediewem. W 2000 roku głosowało na niego 29,21 proc. wyborców, a w 2008 - 17,72 proc. W grudniowych wyborach parlamentarnych KPRF zdobyła 19,19 proc. głosów.

Ziuganow odwołuje się przede wszystkim do wyborców tęskniących za ZSRR. Konsekwentnie sprzeciwia się destalinizacji kraju. W programie ma też elementy rosyjskiego wielkomocarstwowego nacjonalizmu.

Przywódca KPRF ostro krytykuje politykę społeczno-gospodarczą rządu, a kierowanej przez Putina partii Jedna Rosja zarzuca oszukiwanie wyborców. Obiecuje nacjonalizację strategicznych gałęzi gospodarki, w tym bogactw naturalnych i banków, odrodzenie wsi, uniezależnienie kraju od eksportu surowców, zapewnienie bezpłatnych mieszkań najbiedniejszym, utrzymanie nieodpłatnego szkolnictwa oraz wprowadzenie progresywnej skali podatkowej.

Ziuganow zapowiada, że w razie zwycięstwa zarządzi na grudzień 2012 roku przedterminowe wybory do Dumy Państwowej. Wcześniej rozszerzy uprawnienia i funkcje kontrolne parlamentu. Opowiada się także za wprowadzeniem bezpośrednich wyborów do Rady Federacji, izby wyższej parlamentu. Chce również zakazu pełnienia urzędu prezydenta przez jedną osobę dłużej niż przez dwie pięcioletnie kadencje.

Żyrinowski, znany z prowokacji, populistycznych wypowiedzi, a nawet publicznych bójek

W wypadku 65-letniego Żyrinowskiego, znanego z prowokacyjnych, skrajnie populistycznych wypowiedzi i licznych skandali, a nawet publicznych bójek, są to piąte wybory prezydenckie: startował już w 1991 (7,81 proc. głosów), 1996 (5,70 proc.), 2000 (2,70 proc.) i 2008 roku (9,35 proc.). W grudniowych wyborach do Dumy jego partia otrzymała 11,67 proc. głosów.

Żyrinowski jest jednym z najwierniejszych sojuszników Kremla. Prawie nigdy nie pozwala sobie na krytykowanie prezydenta i premiera. Nie zdarzyło się jeszcze, by w jakimś ważnym głosowaniu w parlamencie jego frakcja wystąpiła przeciwko Kremlowi. Zachowując lojalność wobec Miedwiediewa i Putina, Żyrinowski często pozwala sobie na ostre ataki na partię Jedna Rosja.

Lider LDPR proponuje podzielenie Federacji Rosyjskiej na gubernie, przekształcenie jej w republikę parlamentarną i zlikwidowanie Rady Federacji. W sferze gospodarczej opowiada się za zredukowaniem eksportu ropy naftowej i upaństwowieniem koncernów paliwowych. Chce wprowadzenia płacy maksymalnej na poziomie 150 tys. rubli (15 tys. zł). Obiecuje umorzenie najbiedniejszym obywatelom i emerytom zaległych opłat mieszkaniowych.

Opowiada się za ograniczeniem imigracji i wprowadzeniem bezpośrednich rządów prezydenckich na Północnym Kaukazie. Domaga się ustawowego ograniczenia zakupów zagranicznych filmów, w tym telewizyjnych.

Mironow w 2004 roku był tylko "kandydatem technicznym"

59-letni Mironow, który w latach 2001-11 był przewodniczącym Rady Federacji, kandydował już w wyborach prezydenckich w 2004 roku. Wystąpił wtedy w roli statysty, uzyskując zaledwie 0,75 proc. głosów. Jako faktycznie trzecia osoba w państwie przegrał wówczas nawet z ochroniarzem Żyrinowskiego - Olegiem Małyszkinem (2,02 proc.). Mironow tłumaczy, że w 2004 roku był tylko "kandydatem technicznym" na wypadek, gdyby z wyścigu prezydenckiego wycofali się wszyscy pozostali rywale Putina.

Sprawiedliwa Rosja powstała w 2006 roku. Nazywano ją wtedy "drugą partią władzy" lub "drugą nogą" w politycznej konstrukcji, w której rolę "pierwszej nogi" odgrywała putinowska Jedna Rosja. W grudniowych wyborach do Dumy Sprawiedliwa Rosja uzyskała 13,24 proc. głosów.

Mironow od początku konsekwentnie krytykował niektórych polityków Jednej Rosji i członków rządu. Nigdy jednak nie atakował samego Putina, z którym przyjaźni się od połowy lat 90. Tak było również podczas obecnej kampanii prezydenckiej, choć w 2011 roku popadł w niełaskę Kremla i został odwołany ze stanowiska przewodniczącego izby wyższej parlamentu.

Mironow zapowiada, że będzie walczyć z biedą i korupcją, zabiegać o przywrócenie bezpośrednich wyborów gubernatorów, senatorów i merów miast, a także o zlikwidowanie urzędów pełnomocników prezydenta FR w okręgach federalnych, złagodzenie kryteriów rejestracji partii politycznych, przywrócenie możliwości tworzenia bloków wyborczych oraz przekształcenie państwowej stacji telewizyjnej Kanał 1 w niezależną telewizję publiczną.

W sferze gospodarczej opowiada się za powrotem do planowania pięcioletniego, za wprowadzeniem progresywnej skali podatkowej oraz ustawowym ograniczeniem wzrostu taryf za gaz, energię elektryczną i przewozy kolejowe. Obiecuje obniżenie ceny benzyny i oleju napędowego do 15 rubli (1,50 zł) za litr. Zapewnia, że twardo i konsekwentnie będzie przecinać wszelkie próby osłabiania bezpieczeństwa narodowego Rosji.

Prochorow - jeden z najbogatszych Rosjan

46-letni Prochorow to jeden z najbogatszych Rosjan. Jego majątek szacuje się na 18 mld dolarów. Stoi na czele stworzonego przez siebie funduszu inwestycyjnego Grupa Oneksim. Jednocześnie kieruje wydobywającą złoto spółką Polus Zołoto. Jest również udziałowcem koncernów Rusal, Norylski Nikiel, Intergeo i Kwadra.

Prochorow zbił fortunę w chaosie lat 90., kiedy to związani z Kremlem biznesmeni rozkupili poradziecką gospodarkę za ułamek jej realnej wartości. Jak większość "nowych Rosjan" żyje bardzo rozrzutnie; słynie z hucznych imprez organizowanych na Lazurowym Wybrzeżu i w Alpach.

Opowiada się za liberalizacją przepisów regulujących tworzenie partii politycznych, za obniżeniem z 5 do 3 proc. progu wyborczego w wyborach do Dumy Państwowej, wprowadzeniem mieszanej (większościowo-proporcjonalnej) ordynacji w wyborach parlamentarnych oraz za przywróceniem bezpośrednich wyborów merów miast, gubernatorów i członków Rady Federacji. Proponuje likwidację okręgów federalnych i zmniejszenie liczby regionów z 83 do 25-30.

Chce podwyższenia podatku od dywidendy z 9 do 13 proc. dla rezydentów i z 5 do 26 proc. dla nierezydentów, podzielenia Gazpromu na kilka koncernów, wydłużenia czasu pracy oraz uzależnienia terminu przechodzenia kobiet na emeryturę i jej wysokości od liczby wychowanych dzieci.