Brak pieniędzy to główny powód, dla którego Polacy rezygnują z wyjazdów wypoczynkowych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z dłuższego urlopu w tym roku skorzystało lub zamierza jeszcze to zrobić 31 proc. z nas, 69 proc. nie wyjechało i nie ma takich planów.

CBOS zapytała respondentów o wyjazdy - odbyte i planowane - zarówno krótkie, trwające mniej niż tydzień, jak i dłuższe - co najmniej tygodniowych. Jak wynika z badania, głównymi powodami, dla których rezygnujemy z wyjazdów, jest brak pieniędzy, chęć odpoczynku w miejscu zamieszkania oraz brak czasu.

"Brak pieniędzy na wyjazd stanowi nie tylko najczęściej wskazywaną, ale także główną przyczynę rezygnacji z dłuższych wyjazdów wypoczynkowych - 66 proc. badanych" - czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek przez CBOS. To również najczęściej wskazywana przyczyna, z powodu której nie decydujemy się na krótkie urlopy (uznało tak 61 proc. ankietowanych).

Z sondażu wynika, że w porównaniu z rokiem ubiegłym grupa Polaków, którzy wyjechali lub zmierzają wyjechać na co najmniej tygodniowy wyjazd wypoczynkowy, nieco się zmniejszyła i stanowi obecnie 31 proc. (w 2010 r. z takich wyjazdów skorzystało 33 proc. Polaków). W tym roku 30 proc. osób taki wyjazd ma już za sobą, a co setna (1 proc.) deklaruje, że dotychczas nie wyjeżdżała, ale planuje taki wyjazd jeszcze w tym roku. 69 proc. badanych nie wyjeżdżała i nie zamierza tego robić do końca grudnia.

W okresie świąteczno-noworocznym co najmniej tygodniowy wypoczynek planuje 4 proc. Polaków.

Odsetek Polaków, którzy w 2011 r. skorzystali z wyjazdów kilkudniowych lub mają to w planach, nie zmienił się wobec poprzedniego roku. 71 proc. respondentów przyznało, że w tym roku nie wyjechało na mniej niż siedem dni i nie ma takich planów. 28 proc. skorzystało z takiego wyjazdu bądź zamierza to zrobić jeszcze w tym roku.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4-13 listopada 2011 r. na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.