17 organizacji weszło w skład Polskiego Forum Ruchu Europejskiego, które zostało powołane w Warszawie podczas dwudniowego spotkania Międzynarodowego Ruchu Europejskiego (EMI).

Jak poinformowano PAP w sobotnim komunikacie, Forum jest otwarte dla organizacji i stowarzyszeń popierających integrację europejską.

W komunikacie czytamy, że Forum powstało z inicjatywy Małgorzaty Dzieduszyckiej-Ziemilskiej i Marcina Święcickiego; ma ono za zadanie kontynuowanie pracy Polskiej Rady Ruchu Europejskiego.

Forum zostało członkiem EMI, która jest najstarszą organizacją działającą na rzecz integracji europejskiej; została założona w 1948. Jej pierwszym sekretarzem generalnym był Polak, Józef Retinger, bliski współpracownik gen. Władysława Sikorskiego.

Na spotkaniu warszawskim do władz EMI została wybrana Róża Thun, europosłanka z Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

W piątek z delegacją Międzynarodowego Ruchu Europejskiego na czele z Patem Coxem, byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, spotkali się szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i doradca Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.

Tematami rozmów - jak podaje Kancelaria Prezydenta - była przyszłość Unii Europejskiej, działania na rzecz dalszej integracji i wspólnej walki z kryzysem gospodarczym, a także Partnerstwo Wschodnie.

Podczas spotkania Michałowski zadeklarował wolę współpracy z Ruchem Europejskim i tworzącym się właśnie jego polskim przedstawicielstwem. Jego zdaniem tylko poprzez wspólne, uzgodnione w gronie wszystkich unijnych państw działania, możemy sprostać wyzwaniom stojącym dziś przed Europą.

Międzynarodowy Ruch Europejski jest organizacją, która zrzesza kilkaset stowarzyszeń i instytucji

"Działalność ruchu i jego cel, którym jest pogłębienie i wzmocnienie integracji Europy, idealnie wpisują się w te potrzeby" - mówił szef prezydenckiej kancelarii.

Jak relacjonuje Kancelaria Prezydenta, według Pata Coxa tym, czego najbardziej i najpilniej potrzebuje dziś Unia, są nie tylko sprawne instytucje i odważni przywódcy, ale przede wszystkim efektywne instrumenty i narzędzia, które mogłyby szybko i sprawnie zostać użyte do walki z problemami gospodarczymi w strefie euro i całej UE.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Michałowski i prof. Kuźniar z zainteresowaniem odnieśli się także do inicjatyw podejmowanych przez Międzynarodowy Ruch Europejski, związanych ze wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego w państwach Partnerstwa Wschodniego, którego rozwój jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji.

"Przykładowo w październiku br. w Erywaniu Międzynarodowy Ruch Europejski, we współpracy z Radą Narodową Armenii, zorganizował kongres na temat promowania znaczenia społeczeństwa obywatelskiego na rzecz integracji europejskiej w państwach Partnerstwa Wschodniego" - czytamy na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.

Międzynarodowy Ruch Europejski (European Movement International - EMI) jest organizacją, która zrzesza kilkaset stowarzyszeń i instytucji oraz kilka tysięcy członków indywidualnych działających w ponad 30 krajach. Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE władze EMI postanowiły zorganizować swoje zgromadzenie federalne w Warszawie w dniach 25-26 listopada 2011 r.