Pomnik prezydenta USA Ronalda Reagana, przedstawiający postać polityka stojącego za mównicą, inspirowany zdjęciami prezydenta przemawiającego przed Bramą Brandenburską w 1987 roku, zostanie odsłonięty w poniedziałek przy stołecznych al. Ujazdowskich.

"Pomnik przedstawia postać prezydenta Ronalda Reagana stojącego za mównicą i przemawiającego. Ideę takiego wyglądu obelisku zasugerowała mi Fundacja im. Ronalda Reagana. Zaakceptowałem tę wizję i nadałem jej kształt ostateczny" - powiedział PAP autor pomnika rzeźbiarz Władysław Dudek.

Jak poinformował, prace projektowe i koncepcyjne nad pomnikiem trwały od lutego br. "Najpierw powstało kilka szkiców koncepcyjnych rzeźbiarskich, później wybrany projekt został powiększony do skali jeden do trzech. Ten projekt został zaakceptowany przez inwestora do realizacji w brązie i kamieniu" - wyjaśnił Dudek.

Pomnik składa się z dwóch części. Część z brązu przedstawia popiersie prezydenta osadzone na kamieniu uformowanym w kształt mównicy. "Dolna część obelisku ma wysokość 2,30 m, postać polityka ma metr, czyli łączna wysokość pomnika liczy 3,30 m. Wygląd pomnika jest wzorowany na zdjęciach prezydenta przemawiającego przed berlińską Bramą Brandenburską w 1987 roku. Na cokole znajdzie się inskrypcja +Ronald Reagan+. Pomnik stanie w pobliżu skrzyżowania al. Ujazdowskich i ul. Matejki, w pobliżu narożnika parku, naprzeciwko ambasady Stanów Zjednoczonych. Montaż pomnika jest przewidziany na sobotę, a odsłonięcie odbędzie się w poniedziałek w południe" - mówił Dudek.

Pomnik ma uroczyście odsłonić były prezydent Lech Wałęsa, który - jak powiedział PAP prezes Fundacji im. Ronalda Reagana i inicjator budowy pomnika Janusz Dorosiewicz - stanął na czele komitetu honorowego budowy monumentu. "Patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski. Podczas uroczystości ma przemawiać m.in. ambasador USA Lee A. Feinstein, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, odczytany zostanie także list wdowy po prezydencie Nancy Reagan" - powiedział Dorosiewicz.

Jak podkreślił inicjatywa powstania pomnika narodziła się w 2005 roku. "Następnie zakładaliśmy fundację, czekaliśmy na różnego rodzaju pozwolenia, a później zależało nam, by odsłonić obelisk właśnie w tym roku, w 100. rocznicę urodzin Reagana. Pomnik powstał całkowicie z funduszy prywatnych, by uczcić postać polityka, który przyczynił się do upadku Muru Berlińskiego i wspierał polską Solidarność oraz inicjatywy demokratyczne w naszym kraju. Stąd też wygląd pomnika, który nawiązuje do historycznego wystąpienia Reagana przy Bramie Brandenburskiej, gdzie nawoływał do zburzenia Muru" - wyjaśniił prezes Fundacji im. Ronalda Reagana.

Ronald Reagan (1911-2004) był gubernatorem Kalifornii i przez dwie kadencje prezydentem Stanów Zjednoczonych. Po dojściu do władzy w ZSRS Michaiła Gorbaczowa, Reagan nawiązał dialog z architektem pierestrojki prowadzący do wzajemnej redukcji zbrojeń. W słynnym przemówieniu wygłoszonym w Berlinie Zachodnim w 1987 roku wezwał sowieckiego przywódcę, by zburzył Mur Berliński.

Jako prezydent wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu. Za zgodą Reagana CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. Reagan wspierał też akcję pomocy dla działaczy Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego i doprowadził do nałożenia na PRL sankcji gospodarczych. W 2007 roku przebywający w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie - Nancy przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi Order Orła Białego.