Ponad 200 polskich urzędników pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej w dniach 3-10 listopada wróci do swoich szkół w całej Polsce, by przybliżyć młodym ludziom ideę Unii. Dzięki akcji "Back to school" uczniowie będą mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego.

Akcję w 2007 r., zainicjowała Komisja Europejska wraz z rządem niemieckim, aby uświetnić obchody 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Od tego czasu akcja jest organizowana w tych krajach członkowskich UE, które sprawują akurat przewodnictwo w Radzie UE.

Tylko na Dolnym Śląsku unijni urzędnicy odwiedzą 17 szkół, w których się uczyli

Jak poinformowała PAP Izabela Zygmunt z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce inicjatywa "Powrót do szkoły" to sztandarowa akcja Komisji Europejskiej, skierowana do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Urzędnicy Komisji Europejskiej, którzy zadeklarowali udział w programie, odwiedzą swoje dawne szkoły po to, by przybliżyć młodym ludziom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać z uczniami na różne tematy dotyczące UE, a przede wszystkim podzielić się z nimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. "Poprzez swoje osobiste historie urzędnicy będą chcieli pokazać uczniom, czym jest UE i jakie możliwości oferuje młodemu pokoleniu" - powiedziała Zygmunt.

W pierwszej połowie 2011 r. inicjatywa "Powrót do szkoły" była realizowana w ramach prezydencji węgierskiej. Na spotkania z młodzieżą pojechało wtedy ok. 100 węgierskich urzędników.

Polskich urzędników wracających do swoich szkół wspiera przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce przesyłając goszczącym ich szkołom materiały informacyjne i drobne gadżety oraz promując akcję "Powrót do szkoły" na swojej stronie internetowej i na profilu portalu społecznościowego Facebook.

W akcję włączają się też aktywnie 23 działające w Polsce punkty sieci informacyjnej Europe Direct.