Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Michał Królikowski powiedział w środę PAP, że zgodnie z tradycją każdy poseł na rozpoczęcie kadencji otrzyma zbiór pomocnych materiałów.

Jak wyjaśnił, pakiet zawiera m.in. podręczniki skierowane do posłów, które obejmują tematykę organizacji i funkcjonowania Sejmu, wykonywania mandatu posła, prawa UE, a także zbiór najważniejszych aktów prawnych, pendrive z tymi informacjami w wersji elektronicznej oraz komentarz do Regulaminu Sejmu.

24-25 października - jak powiedział Królikowski - zorganizowana zostanie sesja wprowadzająca, na której posłowie uzyskają informacje na temat reguł wypełniania oświadczeń majątkowych, zgłoszenia do rejestru korzyści oraz w kwestiach niełączenia mandatu posła z innymi funkcjami. Posłowie będą też wówczas wyrabiać legitymacje poselskie.

Ponadto 24 października będzie seminarium dla nowo wybranych posłów, które ma przybliżyć im funkcjonowanie Sejmu, proces legislacyjny czy zasady prowadzenia biur poselskich.

Posłowie otrzymają także informację o zakresie obowiązków biur, które funkcjonują w ramach Kancelarii Sejmu. W czasie sesji wprowadzającej będą też obecni pracownicy wszechnicy sejmowej, którzy będą mogli oprowadzić po gmachu parlamentu.

25 października o godz. 11.00 odbędzie się natomiast uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze.