Sąd Najwyższy zajmie się we wtorek protestem wyborczym Komitetu Wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Informacja o decyzji sądu ma zostać podana o godz. 15.30.SN zajmie się protestem wyborczym na posiedzeniu niejawnym.

O godz. 15.30 o decyzji SN ma poinformować jego rzecznik prasowy prof. dr hab. Piotr Hofmański - poinformował PAP Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN. Briefing odbędzie się w Łodzi na ul. Kopcińskiego 8/12 - przed wejściem głównym na Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

W ubiegłym tygodniu działacze Nowej Prawicy złożyli petycję do SN z prośbą o wyjaśnienie, czy PKW działała zgodnie z prawem, odmawiając rejestracji list ich komitetu wyborczego w całym kraju.

Według przedstawicieli Nowej Prawicy PKW zarejestrowała do 30 sierpnia jej listy w 20 okręgach wyborczych, a dopiero 6 września - w kolejnym - 21. - okręgu.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, komitet wyborczy, który w określonym terminie - w przypadku obecnych wyborów do 30 sierpnia - zarejestrował listy w co najmniej połowie okręgów (21), uprawniony jest do rejestracji dalszych list bez zebrania wymaganych podpisów.

Ze względu na to, że w terminie wynikającym z prawa wyborczego zarejestrowane były listy KW Nowej Prawicy tylko w 20 okręgach, komitet nie uzyskał prawa do rejestracji list w pozostałych okręgach, a tym samym nie wystawi list w całym kraju.

Przedstawiciele komitetu podkreślają, że wszystkie dokumenty złożono w terminie.

W minioną środę Sąd Najwyższy wezwał PKW do złożenia wyjaśnień i dokumentacji związanej z protestem komitetu Nowej Prawicy. PKW przekazała je do SN w poniedziałek.