Wolfgang Schuessel, były przewodniczący konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) i w latach 2000-2007 kanclerz Austrii, zapowiedział w poniedziałek, że pod koniec tygodnia złoży swój mandat do Rady Narodowej (izby niższej parlamentu).

Decyzja ta, oznaczająca wycofanie się 66-letniego Schuessla z życia politycznego, zapadła wkrótce po ujawnieniu, że austriacki koncern Austria Telekom w swych staraniach o kontrakty korumpował członków rządu łapówkami.

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Schuessel zaprzeczył, by on sam lub jego partia byli uwikłani w tę aferę. Jak zaznaczył, ustępuje z parlamentu, by ułatwić wymiarowi sprawiedliwości obiektywne i pełne jej zbadanie. W ramach dotychczasowego dochodzenia zarzuty, w tym dotyczące łapownictwa, postawiono czterem byłym ministrom.

Po wyborach z października 1999 roku Schuessel jako przywódca OeVP i dotychczasowy wicekanclerz zerwał "wielką koalicję" z socjaldemokratami i stworzył rząd większościowy wraz z prawicowo-populistyczną Wolnościową Partią Austrii (FPOe). Spowodowało to nałożenie na Austrię sankcji dyplomatycznych Unii Europejskiej.

Mimo międzynarodowego ostracyzmu sojusz ludowców z FPOe przetrwał przedterminowe wybory w 2002 roku i całą następną czteroletnią kadencję parlamentarną. Po kolejnych wyborach w 2006 roku, w sytuacji znacznego osłabienia własnej partii i dotychczasowego jej partnera koalicyjnego, Schuessel zgodził się na odnowienie "wielkiej koalicji" z przywódcą socjaldemokratów Alfredem Gusenbauerem jako kanclerzem. Jednocześnie ustąpił z przewodnictwa OeVP, zachowując jeszcze przez dwa lata stanowisko szefa jej klubu parlamentarnego, ale od 2008 roku był już tylko zwykłym deputowanym.