Wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak jest liderem listy kandydatów PSL do Sejmu w okręgu krakowskim. Na drugiej pozycji znalazła się, związana przez lata z SLD, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. marki Monika Piątkowska.

"Droga, którą podąża obecne kierownictwo Sojuszu, według mnie jest drogą niewłaściwą. Mogę dziś stwierdzić, że dzień, w którym pan Grzegorz Napieralski wygrał, w cudzysłowiu, bo przegrał, ale wewnętrznie wygrał wybory prezydenckie, był dniem, kiedy przegrał Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Liczę na mądrość wyborców związanych z lewicą" - mówiła Piątkowska o powodach swojego startu do Sejmu w barwach PSL.

Podkreśliła, że PSL "w sposób świadomy rozszerza swój elektorat", jest otwarte na ludzi młodych i na kobiety.

Początkowo dwójką na liście PSL miała być dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, krakowska radna Anna Prokop- Staszecka. Jak poinformowali działacze PSL, ze względu na swoją aktywność w samorządzie nie chciała jednak kandydować do Sejmu.

Sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że lista w okręgu 13 została już zarejestrowana. Podkreślił podczas poniedziałkowej prezentacji, że jest to lista "bardzo mocna, atrakcyjna", zróżnicowana pod względem reprezentacji różnych środowisk i znalazło się na niej 40 proc. kobiet. "Dane mi jest dowodzić grupą, która na pewno zdobędzie co najmniej jeden mandat" - mówił Wojciech Kozak.

Trzecie miejsce na liście PSL zajmuje przewodniczący klubu radnych PSL w małopolskim sejmiku Adam Domagała, czwarte wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, a piąte dyrektor krakowskiego oddziału spółki Dworce PKP, była wójt Zabierzowa Halina Kurtyka. W poniedziałek poinformowała, że wie, co zmienić na kolei, żeby było lepiej.

Jednym z kandydatów PSL do Sejmu jest radny dzielnicowy Łukasz Wantuch, który dla poprawy bezpieczeństwa chce w Krakowie rozmieścić 40 tys. kamer, z których obraz byłby przesyłany do serwera, a przeglądany tylko na wniosek sądu. Wantuch płynnie po angielsku zdradził też kolejny swój pomysł - codziennie godzina angielskiego dla uczniów finansowana ze środków publicznych.

Na dalszych pozycjach listy PSL znaleźli się m.in. pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędu Marszałkowskiego, samorządowcy. Listę zamyka była radna wojewódzka, działaczka społeczna Maria Malinowska.