"Preludium do prezydencji" nazwał Instytut Polski w Pradze serię wydarzeń kulturalnych z udziałem artystów z Polski, odbywających się w Czechach w ciągu dwóch tygodni poprzedzających rozpoczynające się 1 lipca polskie przewodnictwo w Radzie UE.

W siedzibie Instytutu przedstawiono w czwartek szczegółowy program imprez prezentujących różne aspekty polskiej kultury współczesnej, będącej - jak to ujął dyrektor placówki Piotr Drobniak - "najwyższej jakości towarem eksportowym" z Polski. W inauguracji wzięli udział poeta Ryszard Krynicki, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali, a także prof. Andrzej Markowicz - znany scenograf i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Właśnie prace Markowicza i jego uczniów reprezentują Polskę na trwającym od środy praskim Quadriennale, prestiżowej światowej wystawie scenografii odbywającej się co roku w czeskiej stolicy. Ich projekty i instalacje można oglądać w atrium Instytutu, niedaleko praskiego Rynku Staromiejskiego. Ryszard Krynicki, a wraz z nim grupa poetów z Polski, od środy do soboty prezentuje swoją twórczość na spotkaniach autorskich z czytelnikami w Pradze, pobliskim Berounie i na zamku w Krakovcu.

Program kulturalny - według Instytutu Polskiego w Pradze - jest bezpośrednio związany z polską prezydencją i będzie prezentowany zarówno w Polsce, Czechach, jak i innych krajach.

"W ostatnim tygodniu czerwca w Pradze odbywa się wiele imprez kulturalnych znanych na całym świecie, co pozwala zaistnieć Polsce i jej prezydencji w świadomości szerszej grupy odbiorców. Błędem byłoby tego nie wykorzystać i czekać na 1 lipca, kiedy to wszyscy wyjeżdżają ze stolicy Czech. Natomiast teraz, w tych ostatnich tygodniach przed wakacjami, ludzie masowo uczestniczą w imprezach kulturalnych" - powiedział PAP dyrektor Drobniak.

Polskie akcenty znajdą się też na zaplanowanym na przyszły weekend praskim festiwalu United Islands. Legendarny poznański Teatr Ósmego Dnia pokaże spektakl "Arka". Na scenie muzycznej wystąpią trzy młode zespoły: grający elektro-rocka AXMusique, łączący różne style muzyczne Mitch&Mitch, a także przedstawiająca mieszankę trip hopu i jazzu wrocławska grupa Mikromusic.