Małe rodzinne gospodarstwa rolne nie mają pieniędzy na inwestycje, trudno też z nich utrzymać rodzinę - mówił w piątek w Sejmie w imieniu klubu PJN poseł Wojciech Mojzesowicz. Jego zdaniem polskie rolnictwo musi inwestować, by konkurować z Europą i światem.

"Jeżeli popatrzymy na inwestycje w gospodarstwach, to inwestuje 10 proc. gospodarstw (...). To są te gospodarstwa i parę jeszcze innych, może do 20 proc., które (...) wytwarzają odpowiednią ilość dobrego towaru na rynek, które mogą konkurować w Unii Europejskiej" - mówił Mojzesowicz, który przedstawiał stanowisko PJN wobec informacji Marka Sawickiego na temat stanu polskiego rolnictwa.

"Żeby żyć z gospodarstwa, trzeba mieć minimum 50 dobrych krów. Żeby żyć z gospodarstwa, trzeba mieć co najmniej 50 loch w cyklu zamkniętym. Żeby żyć z gospodarstwa, trzeba mieć dzisiaj, przy tym rachunku ekonomicznym - ja nie krytykuje rządu, tylko mówię o zjawiskach - trzeba mieć 100 hektarów ziemi, żeby żyć z produkcji roślinnej. Takie są dzisiaj fakty" - mówił poseł PJN.

Mojzesowicz mówił, że w Polsce są dwa rodzaje gospodarstw - małe rodzinne i duże towarowe. Zdaniem posła, w obecnych warunkach ekonomicznych gospodarstwa rodzinne pozostają rodzinne tylko z nazwy, "natomiast nie ma dzisiaj tendencji, by te gospodarstwa funkcjonowały". Jako przykład podał 16,5 tys. ciągników współfinansowanych z środków pomocowych, które trafiły głównie do dużych gospodarstw.

Jego zdaniem właściciele małych gospodarstw mogą z nich tylko utrzymać rodzinę "na niskim poziomie", nie mają już pieniędzy na inwestycje. "Nie możemy przegrywać z konkurencyjnością. (...) My musimy być przygotowani do konkurencji ze światem, nie możemy z Europy stworzyć Amwaya (amerykańska korporacja produkująca i dystrybuująca środki czystości, oskarżana przez krytyków za stosowanie psychomanipulacji - PAP)" - mówił Mojzesowicz.