Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował we wtorek, że wraz z innymi samorządowcami tworzą ruch społeczny "Obywatele do Senatu", który zamierza wystawić swoich kandydatów do tej izby. "Nie będziemy tworzyć partii politycznej" - zapowiedział jednak Dutkiewicz.

"My dzisiaj inicjujemy pewne przedsięwzięcie, chcemy być ruchem społecznym, z przyjemnością zaprezentujemy w sierpniu naszych kandydatów; rozstrzygać będziemy o tym w trakcie przygotowań do wyborów, nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji dotyczącej kandydatów" - powiedział prezydent Wrocławia na briefingu prasowym w Warszawie. Uczestniczyli w nim także prezydenci Krakowa i Zabrza.

Dutkiewicz dodał, że "z przyjemnością widziałby na liście" ruchu do Senatu kandydatury profesora Krzysztofa Rybińskiego i prezesa BCC Marka Goliszewskiego. "Natomiast to będą ich decyzje, to się wszystko wykluje w ciągu najbliższych tygodniu, w sierpniu o tym na pewno powiemy. Na pewno na listach związanych z hasłem +Obywatele do Senatu+ będą ludzie, którzy mają dość wojny polsko-polskiej i osobowości, osobistości zaufania społecznego" - podkreślał Dutkiewicz.

Jednocześnie zaznaczył, że nie chcą tworzyć partii politycznej. "Sprzeciwiamy się kartelizacji życia politycznego, sprzeciwiamy się takiemu sposobowi funkcjonowania partii politycznych" - podkreślał prezydent Wrocławia.