Po orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu inicjatywa Obywatele do Senatu na pewno wystawi swoich kandydatów w wyborach do tej izby - powiedział w środę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

W środę Trybunał, rozpatrując wniosek PiS o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów Kodeksu wyborczego, orzekł, że nie ma konstytucyjnych przeszkód, by okręgi wyborcze do Senatu były jednomandatowe.

Dutkiewicz komentując orzeczenie TK powiedział, że jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu to "krok w kierunku jeszcze dojrzalszej demokracji w Polsce". Jednocześnie podkreślił, że gdyby Trybunał zakwestionował przepisy w tym zakresie, to inicjatywa Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" nie wystawiłaby swoich kandydatów w tegorocznych wyborach.

"Inicjatywa nie upadłaby w sensie dążeń do przekształcenia Senatu w przyszłości w instytucję bardziej samorządowa, obywatelską. Nie wystawilibyśmy jednak jako ruch ogólnopolski swoich kandydatów do Senatu" - zaznaczył Dutkiewicz.

Skomentował również orzeczenie TK w sprawie zakazu używania spotów wyborczych i billboardów w kampanii wyborczej. "TK uznał, że ten zakaz jest niezgodny z konstytucją i ja szanuję to orzeczenie. Chcę jednak powiedzieć, że musimy kiedyś spowodować w Polsce, żeby uprawianie polityki było dużo bardziej odległe od reklamowania jogurtu" - mówił Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia jest również zwolennikiem dwudniowych wyborów. TK orzekł w środę, że dwudniowe głosowanie do Sejmu i Senatu jest niezgodne z konstytucją. "Jestem zwolennikiem dwudniowych wyborów, ponieważ na przykładzie referendum związanego z wejściem do UE widzimy, że to w Polsce zadziałało" - podkreślił.

Dutkiewicz wraz z prezydentami innych miast w Polsce zawiązał inicjatywę Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu", która w tegorocznych wyborach wystawi kandydatów do Senatu. W inicjatywie uczestniczą m.in. prezydenci Krakowa, Gliwic, Tychów, Zabrza, Gdyni i Rzeszowa.