Drugą noc z rzędu w Belfaście doszło do gwałtownych starć kilkuset demonstrantów z policją. Zamieszki wywołało najprawdopodobniej lojalistyczne ugrupowanie protestanckie UVF, formalnie przestrzegające rozejmu i rozbrojone, choć nadal czynne.

Miejscem zajść były okolice Short Strand - enklawy zamieszkanej przez katolików we wschodnim Belfaście, gdzie przeważają protestanci.

Fotograf agencji Press Association, postrzelony w nogę, został odwieziony do szpitala. Ogółem podczas zajść słyszano trzy strzały z broni palnej. Zamaskowane grupy młodzieży obrzucały się nawzajem petardami, odłamkami cegieł i butelkami. Użyto też koktajli Mołotowa. Policja użyła armatki wodnej.

Według telewizji Sky, wzrost napięcia we wschodnim Belfaście obserwowano od pewnego czasu, choć przyczyny zajść, które zaskoczyły północnoirlandzkich polityków, nie są jasne. Według niektórych opinii ich podłożem mogą być wewnętrzne spory w UVF (Ulster Voluntary Force) na tle dorocznych paramilitarnych parad i rozliczeń za miniony okres.

Reklama

Zajścia potępił premier Irlandii Płn. Peter Robinson oraz jego zastępca Martin McGuinness

Od pewnego czasu policja prowadzi dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych przez lojalistów (paramilitarne ugrupowania protestantów) w latach 70. i 80., gdy w Irlandii Płn. często dochodziło do przemocy między lojalistami a republikanami, samosądów i ataków na brytyjskie siły bezpieczeństwa.

UVF jest największym ugrupowaniem lojalistów. Po odzyskaniu autonomii wewnętrznej przez Irlandię Płn. i wystudzeniu bratobójczego konfliktu, w reakcji na rozbrojenie się przez IRA, lojaliści UVF także się rozbroili.

Nie ma jednak pewności, czy się rozwiązali i zaprzestali działalności. Według telewizji Sky kierownictwo UVF zatwierdziło wyrok śmierci na związanego z lojalistami Bobby Moffetta, którego zastrzelono w miejscu publicznym w 2010 roku. UVF przypomniało ostatnio o swym istnieniu bojowymi rysunkami na murach Belfastu.

Zajścia potępił premier Irlandii Płn. Peter Robinson oraz jego zastępca Martin McGuinness.