Niech nikt nie mówi, że konstytucja, to nie modlitwa - powiedział we wtorek w czasie mszy św. w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź krytykując przy tym fakt, że polska konstytucja - w przeciwieństwie do np. węgierskiej, nie zawiera bezpośredniego odwołania do Boga.

Odprawiona przez metropolitę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku msza święta w intencji ojczyzny była częścią miejskich obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych oraz wierni, którzy wypełnili wszystkie ławy w kościele.

W swoim kazaniu metropolita przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja. "Wspierały się o nią pokolenia niewoli narodowej, kiedy Polska została starta z mapy Europy. W niej żyła dusza narodu, kiedy zabrakło króla, Sejmu, państwa, armii, a sąsiedzi, uczestniczący w zbrodni rozbiorów, powtarzali wszem i wobec, że +imię Polski już nigdy wskrzeszone nie będzie+" - mówił abp Głódź.

"Przez długie lata Trzeciomajowa Konstytucja stanowiła duchowe wsparcie dla tych wszystkich, którzy - wbrew okolicznościom - szli ku Niepodległej: drogami walki zbrojnej, modlitwy, pracy, duchowego wzrostu... Nie zwątpili, że przyjdzie Polska w Imię Pana" - dodał.

Przy tej okazji metropolita przypomniał, że we współczesnej polskiej konstytucji uchwalonej w 1997 roku brak jest bezpośredniego odwołania do Boga. Wspomniał, że uchwalona niedawno węgierska konstytucja zawiera takie odwołanie (konstytucja rozpoczyna się pierwszymi słowami hymnu węgierskiego "Boże, pobłogosław Węgry" - PAP).

"Przypomnę dziś, co powiedział w 1991 roku Jan Paweł II: +Trzeba, aby prawo ustanowione przez człowieka, przez ludzki autorytet ustawodawczy odzwierciedlało w sobie odwieczną Prawdę i odwieczną Sprawiedliwość, którą jest On sam - Bóg Nieskończonego Majestatu: Ojciec, Syn i Duch Święty+" - mówił metropolita.

"Niech nikt nie mówi, że konstytucja, to nie modlitwa. Prawa do wolności nie wolno oddzielać od praw sumienia, od praw prawdy" - powiedział abp Głódź. Dodał, że "drogą prawdy" muszą iść przede wszystkim osoby odpowiedzialne za los państwa.

"Zaufanie obywateli zdobywa się nie efektownymi obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, kiedy trzeba się przyznać do porażek, przesłonić uśmiech programowego optymizmu i przeprosić za to, co się nie udało. Co więcej, przyznać rację tym, którzy ostrzegali, bo stawianie pytań nie jest oskarżeniem bynajmniej. Do stawania pytań mają prawo wszyscy, konstytucja to gwarantuje" - powiedział metropolita. Na te słowa wierni zareagowali oklaskami.

Mszę w Bazylice Mariackiej poprzedziły uroczystości pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku. W ich trakcie wręczono zasłużonym mieszkańcom miasta ordery i odznaczenia państwowe przyznane przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Złożono też wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomnika.

Obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się również w Gdyni, gdzie w Kościele NMP przy ul. Świętojańskiej odprawiono mszę św. a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W Sopocie uroczystości odbędą się we wtorek wieczorem. Złoży się na nie przede wszystkim msza św. w Kościele Garnizonowym p.w. św. Jerzego.

Wojewódzkie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji odbyły się w tym roku w Chojnicach. We wtorek wczesnym popołudniem goście - z władzami wojewódzkimi na czele, złożyli wieńce przy pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich, a następnie wzięli udział w odprawionej w Bazylice Mniejszej p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela mszy św. celebrowanej przez bp. Jana Bernarda Szlagę.