Na zakończenie swej wizyty w Rzymie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek spotkał się z prezesem narodowego banku włoskiego Mario Draghim. Przed południem Buzek został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI i był przy grobie Jana Pawła II.

Z Benedyktem XVI szef PE rozmawiał podczas poniedziałkowej audiencji między innymi o sytuacji na Białorusi i wydarzeniach w Afryce Północnej. Ponowił zaproszenie dla papieża, by odwiedził Parlament w Strasburgu.

Buzek powiedział dziennikarzom, że zaproszenie dla Benedykta XVI do PE jest zawsze aktualne, i przypomniał, że wystosował je już jego poprzednik Hans-Gert Poettering. Szef PE wyjaśnił, że choć nie ustalono jeszcze daty ewentualnej wizyty, to możliwy jest przyjazd Benedykta XVI do Strasburga za dwa-trzy lata.

Informując o audiencji w Watykanie, przewodniczący PE oświadczył: "To była ważna wizyta, bo jesteśmy dzisiaj w Europie w czasie kryzysu i także niepokojów. Rodzą się nacjonalizmy, warto wspomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach".

"Warto odnieść się do głębokiej wiary, którą przecież podzielają dziesiątki, a nawet setki milionów Europejczyków, i tutaj w Stolicy Apostolskiej czuje się tę wielką siłę oddziaływania chrześcijaństwa na współczesną historię Europy i na przeszłość Europy i nie wolno nam o tym zapominać" - mówił Jerzy Buzek.

Przypomniał, że w 1988 roku Jan Paweł II powiedział w Parlamencie Europejskim, że Europa powinna oddychać "dwoma płucami", czyli zachodnim i wschodnim.

"I dzisiaj właśnie to się spełniło. Wtedy to było jeszcze tylko w marzeniach i w przewidywaniach" - podkreślił.

"Dlatego, jak sądzę, ważna byłaby wizyta Benedykta XVI w Parlamencie Europejskim. To zaproszenie jest nieustające" - oświadczył szef PE.

Poinformował też o tematach swej rozmowy z Benedyktem XVI: "Rozmawialiśmy o sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata, a szczególnie na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce".

"Parlament kilkakrotnie wypowiadał się w obronie prześladowanych chrześcijan, wszelkich mniejszości religijnych. My chcemy bronić praw wszelkich mniejszości religijnych do swobodnego wypowiadania swych opinii, a także do głębokiej wiary" - podkreślił.

"Rozmawialiśmy także o procesach demokratyzacyjnych i wspomniałem także o sytuacji na Białorusi, i tutaj także działanie Kościoła, Kościołów byłoby istotne, bo na Białorusi odbywa się dzisiaj wielkie przesilenie, jeśli chodzi o społeczeństwo obywatelskie, o przyszłość tego kraju, o demokratyzację. W tym duchu prowadziłem rozmowy zarówno z papieżem Benedyktem, XVI, jak i sekretarzem stanu" - powiedział Buzek.

Dodał, że rozmawiał też o laicyzacji Europy. "Powrót do korzeni chrześcijańskich i uniknięcie sekularyzacji, która często jest proponowana, ma duże znaczenie" - zauważył.

Jerzy Buzek zapowiedział, że będzie 1 maja w Watykanie na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

W wydanym po audiencji komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że podczas rozmów Benedykta XVI, a następnie sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone z przewodniczącym PE dokonano "przydatnej wymiany opinii na temat relacji między Kościołem katolickim, Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami europejskimi, a także wkładu, jaki Kościół może wnieść do Unii".

"W czasie spotkania poruszono też aktualne tematy, wśród nich takie jak zaangażowanie na rzecz krzewienia wolności religijnej oraz obrona mniejszości chrześcijańskich na świecie" - ogłosił Watykan.

Podczas wizyty w Rzymie Jerzy Buzek był także gościem Zakonu Kawalerów Maltańskich i spotkał się z ambasadorami 27 krajów Unii Europejskiej akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.